Blog - artykuły branżowe

Czy można malować proszkiem drewno?

Malowanie proszkowe jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych metod malowania przemysłowego. Polega ona na nanoszeniu na malowany element naelektryzowanych cząsteczek farby, które pod wpływem natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego przyczepiają się do malowanej powierzchni. Następnie farba zostaje utwardzona za pomocą metody termoutwardzalnej lub zastosowania promieniowania UV. Oczywiście najczęściej maluje się tym sposobem metalowe elementy, jednak – wbrew powszechnej opinii na ten temat – nie są one jedynym surowcem, który maluje się obecnie proszkowo. Obok poszczególnych części rozmaitych pojazdów czy elementów wyposażenia AGD poddaje się temu procesowi także niekiedy drewno.

Malowanie proszkowe mebli

Bardzo często poddaje się temu procesowi tzw. płytę MDF wykorzystywaną obecnie do produkcji mebli. Wątpliwość może budzić zróżnicowana gęstość, a co za tym idzie – również wilgotność płyt, która jednak nie jest aż tak dużym problemem, jakby się mogło wydawać. Otóż współczesna technologia pozwala na zróżnicowanie natężenia przepływu proszku oraz kontrolę jego ładunku elektrostatycznego. Pamiętać przy tym należy, rzecz jasna, o właściwym przygotowaniu malowanej powierzchni, która musi być odpowiednio wygładzona, a zatem pozbawiona zarówno wszelkich szczelin, jak i pozostałości poprzednich lakierów czy farb, a także oczyszczona z wszelkich zabrudzeń.

Przewaga malowania proszkowego

Wykorzystanie proszku zamiast farby w płynnej formie jest o wiele bardziej opłacalne z kilku powodów. Otóż to przede wszystkim znakomity sposób na generowanie oszczędności, ponieważ zyskuje się w ten sposób możliwość ponownego wykorzystania surowca pod postacią zbieranego w trakcie malowania odpadu. To także duża oszczędność czasu za względu na uproszczony proces produkcyjny, a jak wiadomo – czas to również pieniądz. Kolejną zaletą malowania proszkowego jest także znakomity efekt wizualny, który wart jest po prostu każdego zachodu. Co więcej, tak przygotowany produkt nie wymaga dalszej obróbki, co oznacza, że jest gotowy do sprzedaży.