Blog - artykuły branżowe

27.05.2022

Znaczenie kabiny do malowania proszkowego

Malowanie proszkowe jest techniką polegającą na rozpyleniu farby proszkowej na danej powierzchni. Aby tego dokonać, należy przygotować wcześniej kabinę lakierniczą, wewnątrz której przeprowadzany jest proces. Pozwala na sprawną pracę przy nanoszeniu powłok, dlatego wykorzystuje się ją do pracy m.in. w zakładach lakierniczych. Jej podstawowym zadaniem jest filtracja — zużyte powietrze jest odprowadzane, a pozostałości proszku osadzają się na wcześniej przygotowanych filtrach.
czytaj dalej
15.05.2022

Czym charakteryzują się dobre aplikatory do malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe polega na nałożeniu powłoki na powierzchnię przewodzącą. Taka substancja utrzymuje się na malowanym materiale, dzięki siłom elektrostatycznym. W dalszej kolejności dochodzi do wygrzania elementów wewnątrz specjalnego pieca w temperaturze od 140 do 200°C. Proszek topi się i ulega polimeryzacji — w ten sposób otrzymuje się trwałą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne.
czytaj dalej
15.04.2022

Sposoby czyszczenia sprzętu malarskiego

Wieszaki, stojaki i inne elementy wyposażenia wykorzystywane podczas malowania proszkowego wystawiane są na bezpośrednie działanie lakieru. W związku z tym trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Odkładanie tego w czasie może skutkować m.in. niewłaściwym przyleganiem farby do powierzchni, dlatego bardzo ważne jest dbanie o czystość wszystkich materiałów do malowania proszkowego. Istnieją cztery sposoby czyszczenia elementów tego typu. Wyróżnia się m.in. obróbkę strumieniowo-ścierną na sucho i mokro. Pierwsza wykorzystuje materiały ścierne, takie jak piasek, śrut stalowy czy żużel. Drobne cząstki wystrzeliwane są pod wysokim ciśnieniem w obiekty pokryte farbą i w ten sposób oczyszczają je.
czytaj dalej
30.03.2022

Najczęstsze defekty malowanej proszkowo powierzchni – jak im zapobiec?

Malowanie proszkowe to technika wymagająca szczególnej precyzji i ostrożności w działaniu. Oczekiwane efekty pracy widoczne będą tylko wtedy, gdy poszczególne czynności przeprowadzone zostaną prawidłowo, powierzchnia będzie należycie przygotowana, a narzędzia przechowywane we właściwych warunkach. Jeśli lakiernik zaniedba którykolwiek z tych czynników, istnieje ryzyko wystąpienia poważnych defektów na powierzchni malowanego elementu. Ważna jest zatem nie tylko jakość farby czy stan aplikatora do malowania proszkowego. Często występujące niepożądane efekty lakierowania to m.in. wtrącenia, czyli powierzchniowe grudki, których obecność spowodowana jest zanieczyszczeniami w proszku, na lakierowanym elemencie, w piecu lub na ogniwach łańcucha transportowego. Aby tego uniknąć, należy po prostu zadbać o czystość wszystkich tych elementów. Najlepiej regularnie czyścić piec, wybierać lepszej jakości farbę i upewnić się, że powierzchnia została precyzyjnie oczyszczona.

czytaj dalej
04.03.2022

Kompleksowe usługi lakiernicze

Warsztaty malowania proszkowego wyposażane są w profesjonalne urządzenia do precyzyjnego aplikowania farby na różnego rodzaju powierzchniach. Nowoczesne technologie lakiernicze i malarskie pozwalają na przystosowanie sprzętów do pokrywania przedmiotów wykonanych z różnych rodzajów metali, tworzyw sztucznych, a także z drewna. Precyzyjne wykonanie zlecenia pomalowania lakierem danej powierzchni nie skupia się jedynie na dokładnym rozprowadzeniu koloru bez smug czy oczek. Ważna jest również grubość nałożonej warstwy.

czytaj dalej
24.02.2022

Eksploatacja elementów pistoletów lakierniczych

Jednym z najpowszechniejszych urządzeń służących do aplikowania powłoki malarskiej, wciąż pozostaje pistolet natryskowy. Od ponad 100 lat wykorzystuje się go do nakładania farby lub lakieru na różnego rodzaju powierzchnie. Wraz z rozwijającymi się technologiami lakierniczymi, poszczególne urządzenia zaczęły charakteryzować się całkowicie nową budową oraz działalnością. Pistolet do malowania proszkowego składa się z wielu elementów, jednak najbardziej kluczowe są głowica rozpylająca, dysza oraz połączona ze spustem iglica. Poza tym musi on również posiadać ergonomiczną rękojeść, zapewniającą operatorowi komfortowe wykonywanie pracy i zmniejszenie odczucia zmęczenia dłoni.
czytaj dalej
31.01.2022

Efektywne i wydajne kabiny lakiernicze

Popularność malowania proszkowego sprawia, że na rynku pojawiają się coraz nowsze modele kabin oraz specjalnie przygotowanych linii wspomagających proces nakładania farb. Producenci wykorzystują do ich tworzenia wiedzę, doświadczenie oraz nowoczesne technologie. Pozwala to tworzyć wydajne i wygodne w obsłudze konstrukcje, które doskonale sprawdzają się w lakierniach proszkowych, zajmujących się malowaniem różnych typów powierzchni. Ale czym dokładnie powinna się charakteryzować taka instalacja?
czytaj dalej
18.01.2022

Niezbędny element wyposażenia ręcznej lakierni proszkowej

Zapotrzebowanie na malowanie proszkowe powierzchni jest coraz większe, dlatego lakiernia, to biznes cieszący się wielką popularnością. Aby wykonywać zlecenia z największą dokładnością, a także zachęcać nowych klientów do skorzystania z oferowanych usług, warto zdecydować się na wysokiej jakości sprzęt. Aplikator do malowania proszkowego, to urządzenie, bez którego nie byłoby możliwości krycia powierzchni. Decydując się na jego zakup, warto wybierać najnowsze modele sprawdzonych producentów. W zależności od wykorzystanej technologii może on działać w nieco inny sposób. Niezależnie od tego, gdzie wytwarzany jest ładunek elektrostatyczny, przy prawidłowej aplikacji farba równomiernie przywiera do powierzchni, na której później zostaje utwardzona.
czytaj dalej
03.01.2022

Jak dobrać aplikator do malowania proszkowego?

Zasadniczo malowanie proszkowe może odbywać się w sposób całkowicie zautomatyzowany lub ręczny. W pierwszym przypadku za powodzenie przebiegu procesu odpowiedzialna jest kabina do malowania oraz jej ustawienia. To bardzo popularna metoda lakierowania, której główną zaletą jest duża równomierność krycia, toteż wykorzystuje się ją najczęściej w masowej produkcji rozmaitych elementów. W drugim przypadku farba nakładana jest w całości manualnie, co zmniejsza nieco powtarzalność produkcyjną, pozwala natomiast z większą precyzją docierać do naprawdę trudno dostępnych miejsc. Właśnie dlatego tę metodę wykorzystuje się do pokrywania lakierem bardziej skomplikowanych kształtów. Warto pamiętać o tym, że aby móc działać skutecznie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – poniżej wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając swój nowy aplikator…
czytaj dalej
17.12.2021

Kabiny lakiernicze proszkowe i ich rodzaje

Malowanie proszkowe jest obecnie jedną z najlepszych, najbardziej wydajnych oraz cieszących się wciąż rosnącą popularnością metod krycia stosowanych w lakiernictwie. Cały proces wykorzystuje właściwości elektrostatyczne pokrywanych farbą materiałów, dzięki czemu uzyskiwana powłoka jest niezwykle równomierna, a niewykorzystana farba – zamiast zalegać w postaci nadmiarowego nalotu – może zostać wykorzystana ponownie. Malowaniu proszkowemu mogą zostać poddane zarówno elementy stalowe, jak i aluminiowe, a także te wykonane z mosiądzu czy żeliwa. Techniką tą pokrywane są zatem różnego rodzaju sprzęty elektroniczne, artykuły gospodarstwa domowego, części samochodowe czy wyposażenie przemysłowe. Aby jednak zastosowanie proszku było możliwe, konieczne jest użycie odpowiednich kabin…
czytaj dalej
03.12.2021

Po co nam właściwie kontrola grubości powłoki lakierniczej?

Dokonywanie pomiarów grubości powłoki lakieru niesie ze sobą szereg korzyści – poza oczywistą możliwością przeprowadzenia kontroli jakości wykonywanej pracy pozwala także określić zakres kolejnych prac, takich jak polerowanie, a także wykryć wszelkie ewentualne niedoskonałości, które świadczyć będą np. o przeprowadzeniu napraw lakierniczych w przeszłości. Stosując odpowiedni miernik grubości powłoki, można zatem dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy zarówno na temat stanu technicznego lakierowanych powierzchni, jak i bardzo precyzyjnie określić grubość każdej z nałożonych na blachę warstw. W przemyśle motoryzacyjnym jakość powłoki lakierniczej nie jest określona żadnymi przepisami i zależy jedynie od producenta pojazdów. Warto sprawdzać więc powłoki, gdyż mogą one sporo powiedzieć nam o stanie technicznym samochodu.
czytaj dalej
12.11.2021

Co cechuje dobre aplikatory do malowania proszkowego?

Nowoczesne urządzenia do aplikowania farby proszkowej powinny łączyć w sobie wydajność, funkcjonalność i ciekawy design. Parametry oferowanych przez producentów sprzętów mogą znacznie ułatwiać nakładanie powłok. Zarówno duże aplikatory, jak i pomniejsze pistolety posiadają obecnie możliwość łączenia ze sobą dowolnych kompatybilnych elementów, by zapewnić jeszcze lepsze rezultaty krycia. Cechy, którymi powinni kierować się ich nabywcy to: lekka konstrukcja, szybka zmiana koloru, elastyczność i zwrotne koła oraz łatwość obsługi. Dzięki temu każdy z użytkowników szybko przyswoi działanie systemu urządzenia, a korzystanie z niego będzie czystą przyjemnością.
czytaj dalej
04.11.2021

Wybieramy sprzęt do malowania proszkowego

Czym jest malowanie proszkowe, nie trzeba chyba tłumaczyć – gdyby jednak ktokolwiek miał w tej kwestii wątpliwości, odsyłamy do wcześniejszych wpisów na naszym blogu, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat właściwości oraz przebiegu samego procesu. O ile jednak wiedza ta jest dość łatwa w przyswojeniu, o tyle z wykorzystaniem jej w praktyce może już bywać różnie. Kłopoty może na przykład sprawiać dobór odpowiedniego sprzętu, gdyż poszczególne rozwiązania powinny być dostosowane bezpośrednio do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Zanim więc wybierze się urządzenia do malowania proszkowego, należy dobrze się zastanowić, jakiego rodzaju pracę zamierza się wykonywać. Swoimi potrzebami wystarczy podzielić się ze sprzedawcą akcesoriów lakierniczych, który bez wątpienia pomoże dobrać odpowiedni sprzęt.
czytaj dalej
14.10.2021

Jak dobrze zaopatrzyć kabinę do malowania proszkowego?

Choć we wcześniejszych artykułach blogowych wstępnie poruszyliśmy już kwestię kabin do malowania proszkowego, to warto przyjrzeć się tej tematyce nieco bliżej. Jest to bowiem obszerne zagadnienie, bez znajomości którego nie ma mowy o prowadzeniu własnego biznesu związanego z tą dziedziną. Dokonując wyboru właściwej kabiny, warto zwrócić uwagę na jej cechy konstrukcyjne. Determinuje to bowiem właściwą pracę całego warsztatu lakierniczego. Odpowiednia kabina posłuży swoim właścicielom na długo — wybór najlepszej gwarantuje bezawaryjną i wydają pracę przez wiele lat.
czytaj dalej
01.10.2021

Czemu tak ważny jest pomiar grubości powłoki malarskiej?

Podczas planowania kosztów związanych z wyposażeniem własnego warsztatu malowania proszkowego, niezwykle istotne jest uwzględnienie w projekcie niezbędnych akcesoriów pomiarowych. Koszty wykonywania poszczególnych prac malarskich mogą zostać bowiem znacznie ograniczone, jeśli zainwestuje się we właściwe urządzenia pomiarowe. Nieprawidłowe nakładanie farb może skutkować wieloma problemami. Zbyt cienkie powłoki okażą się niewystarczająco trwałe, co znacznie zwiększy ich podatność na uszkodzenia. Niestety również zbyt gruba powłoka okaże się niekorzystna, ponieważ narazi nas na zbędny koszt związany ze zużyciem materiałów. Dlatego tak ważne jest posiadanie narzędzi służących pomiarom.
czytaj dalej
17.09.2021

Akcesoria dla amatorów malowania proszkowego — niezbędnik

Zaawansowana technologia dotycząca malowania umożliwia trwałe i skuteczne pokrycie farbą elementów trudnych do koloryzacji. Obecnie pomalować można nawet największe gabarytowo maszyny czy konstrukcje w prosty i szybki sposób. Wykonując tego typu pracę samodzielnie, należy mieć świadomość tego, jak istotny jest wybór odpowiednich typów farb czy urządzeń. Dzięki nim pokrywane powierzchnie zyskają pożądany wygląd — będą posiadały gładkie i delikatne lub strukturalne wykończenie. W kwestii farb wybierać można spośród wielu różnych wariantów, które zapewniają oryginalne efekty wizualne. W doborze urządzeń należy przede wszystkim kierować się ich wydajnością.
czytaj dalej
03.09.2021

Jak duże części można malować proszkowo?

Technika malowania proszkowego to zyskująca w ostatnich latach na popularności metoda pokrywania farbą różnych powierzchni. Jej głównymi zaletami są: wysoka skuteczność, spora wydajność materiału oraz duża wytrzymałość powłoki. Maluje się proszkowo dosłownie wszystko – od różnych elementów wyposażenia czy obejścia domowego, przez obudowy sprzętów sportowych lub elektronicznych, aż po karoserie samochodowe. To właśnie uniwersalne zastosowanie farb proszkowych sprawia, że coraz więcej osób interesuje się tą techniką malowania, życząc sobie naniesienia farby na rozmaite sprzęty. W konsekwencji do lakierni trafiają elementy o naprawdę różnych wielkościach oraz kształtach. O ile jednak co do formy malowanych obiektów nie powinno być większych zastrzeżeń, o tyle ich wielkość może już budzić pewne wątpliwości.
czytaj dalej
20.08.2021

Malowanie proszkowe felg

Felgi samochodowe stanowią jedną z najbardziej eksploatowanych części każdego pojazdu, dlatego też mogą się bardzo szybko zużywać – na co dzień ulegają uszkodzeniom mechanicznym, które zdecydowanie nie służą ich powłoce lakierniczej. Nie jest też tajemnicą, że zakup zupełnie nowych felg jest dość sporym wydatkiem, na który niekoniecznie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście istnieje również możliwość ich renowacji. Już niewielkim nakładem finansowym (a przynajmniej znacznie niższym niż w przypadku kupna nowych elementów wyposażenia) można odświeżyć oraz na nowo pomalować felgi. Wystarczy oddać je do profesjonalnej lakierni, gdzie zostaną one w pierwszej kolejności odpowiednio przygotowane, a następnie zostanie nałożona na nie świeża warstwa farby proszkowej, dzięki której zyskają zupełnie nowy blask.
czytaj dalej
06.08.2021

Urządzenia do kontroli grubości powłoki malarskiej

Z punktu widzenia wydajności oraz efektywności procesu określenie grubości powłoki malarskiej jest elementem kluczowym. Otóż naniesienie zbyt cienkiej warstwy farby nie zabezpieczy malowanego materiału w odpowiedni sposób i grozić może jego zbyt szybkim zużyciem oraz pokryciem się korozją. Z kolei nałożenie zbyt grubej powłoki równa się generowaniu zupełnie niepotrzebnych kosztów. Jak zatem ustrzec się podstawowych błędów i zyskać pewność co do wykorzystania odpowiedniej ilości farby proszkowej? Najlepszym znanym obecnie sposobem jest profesjonalny pomiar powłoki dokonywany za pomocą odpowiedniego sprzętu. Dzięki niemu można bardzo precyzyjnie określić nie tylko grubość nałożonej warstwy, ale również potencjalne jej zużycie oraz okres trwałości. Istnieje kilka rodzajów urządzeń dostosowanych do wykonywania pomiarów na różnych materiałach.
czytaj dalej
23.07.2021

Jak wygląda sprzęt do malowania proszkowego?

Jeśli mielibyśmy zapytać przypadkowego przechodnia o to, jak jego zdaniem wygląda linia lakiernicza, prawdopodobnie odpowiedziałby, że składa się ona jedynie z kabiny, w której umieszcza się malowane elementy. Tymczasem nic bardziej mylnego, gdyż cały proces malowania proszkowego jest znacznie bardziej skomplikowany i przebiega etapowo, co oznacza, że nawet podstawowy sprzęt do malowania proszkowego jest nieco bardziej rozbudowany. Z jakich jednak urządzeń powinny składać się mogące efektywnie pracować lakiernie proszkowe? Otóż w obecnych czasach zdecydowana większość procesu jest w pełni zautomatyzowana, co wymaga zastosowania dobrze przygotowanego oraz właściwie skalibrowanego sprzętu. W takim wypadku istnieje pewne podstawowe minimum urządzeń, które dopiero w połączeniu tworzą wyposażenie lakierni.
czytaj dalej
09.07.2021

Zastosowanie farb proszkowych w przemyśle architektonicznym

Niewątpliwym atutem malowania proszkowego jest fakt, że zapewnia ono doskonałe krycie powierzchni, wykazując jednocześnie odporność na korozję. Dodatkowo gwarantuje nienaganny, estetyczny wygląd, co jest wielką zaletą dla przemysłu architektonicznego. Zastosowanie tego typu lakiernictwa sprawdza się szczególnie podczas powstawania budynków, w których okolicy występuje znaczne zanieczyszczenie powietrza. Ponadto, farby proszkowe, ze względu na swoje właściwości, które są bardziej przyjazne środowisku, niż natryskowe są coraz częściej wybierane, jeżeli chodzi o malowanie różnego rodzaju elementów konstrukcji budowlanych. Sprawia to, że pomiędzy branżą lakierniczą a pojawiającymi się trendami w architekturze istnieje pewien związek.
czytaj dalej
02.07.2021

Dlaczego warto stosować pomiar grubości powłoki?

Zasadniczo pokrywanie rozmaitych powierzchni warstwą farby ma za zadanie spełniać dwa zadania: po pierwsze, pełnić funkcję ochronną, po drugie – estetyczną. Zarówno malowanie proszkowe, jak i tradycyjne lakierowanie radzi sobie w tym zakresie całkiem nieźle, jednak dla najwyższej efektywności obydwie metody wymagają regularnych kontroli. W przypadku malowania na mokro odpowiednie narzędzia pozwalają na wczesne – bo jeszcze w trakcie trwania samego procesu – wykrycie i wyeliminowanie wszelkich odchyłów i nierówności. Dzięki temu bardzo łatwo można uniknąć produkowania wadliwych części, a tym samym dodatkowych kosztów związanych z wycofywaniem ze sprzedaży całych serii produktów, konieczności dokonywania licznych poprawek czy nawet naprawy produkowanego sprzętu. Właśnie dlatego stosuje się specjalne narzędzia wykonujące precyzyjny pomiar powłoki. Tego typu urządzenia działają bezdotykowo i nie mają wpływu na opóźnienie linii produkcyjnych, ponieważ są przystosowane do dokonywania pomiarów na ruchomych częściach. Co więcej, działają z precyzją 1–400 μm, dokonując pomiaru w zaledwie 0,25 sekundy. Trzeba przyznać, że to imponujący wynik.
czytaj dalej
24.06.2021

Jak działają profesjonalne linie lakiernicze?

Malowanie proszkowe to najbardziej efektywny ze wszystkich dostępnych obecnie sposobów nakładania farby na elementy metalowe. Polega na wykorzystaniu specjalnego proszku, który dzięki swoim właściwościom elektrostatycznym skutecznie osiada na malowanych częściach, zapewniając trwałe i równomierne krycie – niezależnie od wielkości oraz kształtu powierzchni, na którą nakłada się farbę. Żeby jednak zastosowanie tej techniki było możliwe, niezbędny jest w pierwszej kolejności odpowiedni aplikator do malowania proszkowego. Umożliwia on dokładne oraz sprawne rozprowadzenie farby po malowanych elementach. Utrzymujący się na ich powierzchni za pomocą sił elektrostatycznych proszek musi zostać następnie poddany obróbce cieplnej, która wywołuje efekt topnienia i polimeryzacji. W ten sposób farba zostaje utwardzona i staje się odporna na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego profesjonalne linie lakiernicze wyposażone są dodatkowo w specjalne piece, które ogrzewają obrabiany materiał do temperatury 140–200 stopni Celsjusza. Poza wysoką skutecznością krycia oraz trwałością efektu istotną zaletą tego typu malowania jest możliwość wykorzystania pełnej palety barw i dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta.
czytaj dalej
28.05.2021

Nowoczesne mierniki grubości powłoki

Metoda malowania proszkowego jest czynnością wymagającą precyzji i doświadczenia. Bardzo łatwo jest popełnić błąd, za który będzie trzeba zapłacić kosztowną naprawą lub koniecznością powtórzenia całego procesu. Aby zapewnić klientom profesjonalne wykonanie usługi, fachowcy stosują specjalistyczne urządzenia, które pozwalają dopasować idealne proporcje farby do malowanej powierzchni. Miernik grubości powłoki to prosty w obsłudze przyrząd, dzięki któremu jesteśmy w stanie w sposób bezdotykowy, a więc bez ryzyka naruszenia struktury, ustalić odpowiednią ilość substancji do pomalowania danego elementu. Dlaczego jest to takie ważne?
czytaj dalej
17.05.2021

Przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego

Technika malowania proszkowego wymaga szczególnej precyzji zarówno w kwestii nakładania farby, jak i wcześniejszego przygotowania sprzętu i materiału, który ma zostać zaimpregnowany. Metoda ta wykorzystuje siły elektrostatyczne, zaś sama farba ma zapewnić między innymi ochronę powierzchni przed korozją. Cały proces jest z tego powodu dość złożony i wymaga prawidłowej kolejności podejmowanych działań. Zanim w ruch pójdą pistolety do malowania proszkowego, powierzchnię należy odpowiednio przygotować po to, aby farba mogła właściwie przylgnąć do materiału. Co musimy wiedzieć, zanim przystąpimy do nakładania substancji?
czytaj dalej
30.04.2021

Proces malowania proszkowego krok po kroku

Malowanie proszkowe to zajęcie wymagające czasu, odpowiednich przygotowań, dobrania właściwego sprzętu oraz precyzji w działaniu. Konserwacja za pomocą tej metody podzielona jest na kilka etapów. Zanim użyjemy aplikatora do malowania proszkowego i zaczniemy nakładać farbę, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Chodzi tu o szereg działań zakładających przede wszystkim oczyszczenie elementu, na który ma zostać nałożona farba. W tym celu stosuje się specjalne myjnie odtłuszczające usuwające wszelkie zabrudzenia. Zaczynamy od płukania wstępnego. Następnie mokrą powierzchnię pokrywamy środkami chemicznymi, by potem spłukać je wodą demineralizowaną. Kompleksowe czyszczenie zapewnia lepszą przyczepność farby oraz zabezpiecza materiał przed korozją, wystąpieniem nierówności i odprysków podczas malowania. Warto pamiętać, że właściwy sposób przygotowania danej powierzchni zależy w dużej mierze od warunków środowiskowych. Przykładowo, usuwanie zabrudzeń z elementów znajdujących się wewnątrz obiektów nie wymaga takiej precyzji, jak w przypadku tych zewnętrznych. Jeśli podłoże jest już gotowe, możemy przystąpić do nakładania kolorowej substancji.
czytaj dalej
16.04.2021

O rodzajach farb proszkowych i ich produkcji

Farbę proszkową stosuje się nie tylko po to, by nadać powierzchni odpowiedni kolor. Jej zasadniczą funkcją jest zabezpieczenie materiału przed korozją oraz niekorzystnym wpływem chemikaliów i promieni UV. Poza tym gruba warstwa nanoszonej substancji zapewnia ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania, odpryski czy zacieki. Farby proszkowe dzielą się na kilka rodzai. Każdy z nich różni się składem, przez co wszystkie mają odmienne właściwości i zastosowania. Wyróżniamy między innymi farbę poliestrową. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do malowania powierzchni zewnętrznych. Znakomicie chroni ramy motocykli i rowerów oraz felgi samochodowe. Aplikator do malowania proszkowego wyposażony w farbę z żywicą poliestrową można zastosować również do pokrycia metalowych elementów bram, balustrad, ogrodzeń, a nawet mebli zewnętrznych stawianych w ogrodzie. Poza tym zapewnia ona szczególnie dobrą ochronę przed promieniami UV, bowiem zapobiega zjawisku kredowania, czyli matowienia. Właśnie dlatego farbę poliestrową najczęściej poleca się w przypadku odsłoniętych obiektów narażonych na intensywne działanie światła słonecznego. Substancja niezwykle szybko przylega do materiału, dokładnie pokrywając każdy detal.
czytaj dalej
26.03.2021

Nanoszenie poprawek na powłoki lakiernicze

Lakierowanie proszkowe dużej liczby elementów realizowane jest partiami, co pozwala bardzo szybko wychwycić wszelkie błędy związane z procesem. Nie zawsze jednak udaje się to na wczesnym etapie, natomiast niektóre z problemów mogą uwidaczniać się dopiero po dłuższym czasie. W takich sytuacjach należy określić źródło powstania skazy i podjąć decyzję, czy jest możliwa do naprawy. Poprawki w części przypadków mogą okazać się nieopłacalne ze względu na konieczność oczyszczania całej powierzchni. Dlatego warto wcześniej zadbać o odpowiednie warunki oraz przeszkolenie operatorów kabin lakierniczych, co pozwoli zminimalizować szkody. Działania, jakie należy podjąć w przypadku pojawienia się niepożądanych efektów, można podzielić na te wymagające wprowadzenia zmian w trakcie natrysku lub powtórzenia niektórych etapów, jak też ingerencji w gotową powłokę.
czytaj dalej
12.03.2021

Łączenie technik lakierniczych

Malowanie proszkowe umożliwia nakładanie na elementy powłok wytrzymałych i zapobiegających korozji. Są jednak branże, w których konieczne jest stosowanie rozwiązań o innej charakterystyce, w tym między innymi takich, gwarantujących najwyższą ochronę przed uszkodzeniami i działaniem czynników atmosferycznych. Przede wszystkim dotyczy to maszyn budowlanych funkcjonujących w wymagających warunkach. Dlatego też w podobnych przypadkach łączenie właściwości powłok ciekłych i proszkowych pozwala uzyskać zadowalające efekty. Ponadto w kilku gałęziach przemysłu, w tym motoryzacyjnym, na szeroką skalę stosowane są połączenia elektroforezy z malowaniem proszkowym. W każdym z wymienionych rodzajów dopasowywania dwóch technik bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich typów powłok. Tylko w ten sposób efekt będzie miał odpowiednie właściwości.
czytaj dalej
26.02.2021

Jak urządzić nowoczesną lakiernię proszkową?

Wysoka skuteczność krycia powierzchni, wygodna obsługa urządzeń oraz przyjazność środowisku – te elementy powodują coraz bardziej powszechne dziś wypieranie tradycyjnych lakierni natryskowych przez lakiernie proszkowe. Obecnie z powodzeniem zastępują one swoje poprzedniczki, a na ich rzecz przemawia szereg zalet, którym poświecimy jeszcze nieco więcej uwagi w poniższym artykule. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, skupimy się na tym, co z pewnością interesuje większość przedsiębiorców liczących na opłacalne ulokowanie własnego kapitału finansowego, a więc na sposobie urządzania nowoczesnej lakierni.
czytaj dalej
12.02.2021

Malowanie proszkowe a natryskowe – porównanie metod

Zdecydowaną większość urządzeń i artykułów gospodarstwa domowego, a także elementów aluminiowych czy części samochodowych pokrywają farby. Zasadniczo w przemyśle stosuje się dwa sposoby ich nakładania – metodę proszkową oraz natryskową. Rzecz jasna, obydwie mają zarówno swoje wady, jak i zalety, jednak istnieją pewne przesłanki do stosowania obecnie wyłącznie jednej z nich. Otóż w większości przypadków zdecydowanie lepiej sprawdza się malowanie proszkowe, zanim jednak zajmiemy się omówieniem jego zalet, warto zaznaczyć, że chodzi tu o zastosowanie tej metody w skali przemysłowej. W warunkach „garażowych” na pewno taniej wypadnie malowanie natryskowe, w pozostałych przypadkach znacznie bardziej opłaci się stosowanie proszku.
czytaj dalej
22.01.2021

Malowanie proszkowe na szkle

Chociaż malowanie proszkowe kojarzone jest na ogół z pokrywaniem farbą powierzchni metalowych, to jednak możliwe jest także stosowanie tej metody w przypadku szkła. Wymaga to, rzecz jasna, zastosowania specjalnych technik, ponieważ – w przeciwieństwie do metalu – materiał ten nie wykazuje praktycznie żadnych właściwości przyciągania elektrostatycznego, na którym opiera się w zasadzie cała koncepcja. Żeby więc można było z równie wysoką skutecznością pokrywać farbą proszkową także szkło, konieczne jest nie tylko użycie właściwego sprzętu, ale także odpowiednie przygotowanie materiału, który poddawany będzie obróbce.
czytaj dalej
08.01.2021

Serwis urządzeń do malowania proszkowego – Dystrybutor, części zmienne Gema

P.C. Systems oferuje Państwu urządzenia do malowania proszkowego. Działamy jako dystrybutor GEMA, czyli renomowanej firmy, produkującej profesjonalny sprzęt lakierniczy. W naszej ofercie znajdują się pistolety proszkowe, systemy manualne oraz automatyczne linie lakiernicze. Klientom proponujemy także pozostałe urządzenia GEMA pozwalające na modernizację kabin do malowania proszkowego. Nowe produkty spełniają obowiązujące normy i wykorzystują innowacyjne technologie podnoszące wydajność pracy. Tworzone przez firmę GEMA maszyny dostosowane są do działania w zaawansowanych trybach pracy automatycznej. Mogą być też sterowane na wybrane przez operatora sposoby. W przypadku każdego z systemów służymy także profesjonalną poradą, co ułatwi wybór produktów, takich jak kabiny czy aplikator GEMA. Dodatkowo w korzystnej cenie zapewniamy kabiny lakiernicze proszkowe używane. Przed dopuszczeniem ich do sprzedaży ich stan jest dokładnie sprawdzany, przechodzą również wszelkie zabiegi konserwacyjne. Przeprowadzane z użyciem tego rodzaju urządzeń GEMA malowanie proszkowe zapewnia doskonałe krycie przy mniejszych kosztach inwestycji. GEMA jest szwajcarskim koncernem, produkującym zaawansowane technologicznie urządzenia. Jako oficjalny dystrybutor GEMA Polska możemy dostarczyć Państwu sprzęt nie tylko skuteczny, ale też posiadający niezbędne certyfikaty. Poza wspomnianymi produktami zapewniamy także serwis urządzeń do malowania proszkowego, który opiera się na częściach zamiennych GEMA – dzięki temu po naprawie każde urządzenie wraca do stanu pierwotnego.
czytaj dalej
16.12.2020

Rola oprogramowania w analizie pomiarów

Kontrola parametrów związanych z powłoką i warunkami panującymi na linii lakierniczej jest jednym z najistotniejszych elementów działań w trakcie malowania proszkowego. Pozwala na uzyskanie dokładnych danych, dzięki którym możliwa jest eliminacja wielu błędów i zapewnienie nieskazitelnego efektu. Innowacyjne technologie oraz oprogramowanie związane ze zbieraniem i analizą tego rodzaju danych gwarantują precyzję, a także dostęp do wielu przydatnych funkcji. Obecnie stanowią więc niemal niezbędne wyposażenie w każdym profesjonalnym zakładzie. Archiwizacja i przetwarzanie informacji o procesie umożliwia usprawnienie działania linii, zwiększenie wydajności, jak również znaczące oszczędności. Możemy też coraz częściej natrafić na w pełni zautomatyzowane systemy, które ograniczają ingerencję z zewnątrz do minimum i gwarantują powtarzalność działań.
czytaj dalej
16.12.2020

Pomiary w procesie malowania proszkowego

Proszkowe nakładanie farby ma na celu uzyskanie jednorodnej powłoki o określonej grubości, wykazującej przy tym zgodną z normą charakterystykę wizualną. Wszelkie skazy pojawiające się w trakcie obróbki mogą przyczynić się do wycofania partii, a eliminacja przyczyn ich powstawania jest kluczowa do podjęcia dalszych działań. Pomiary są również niezbędne, aby potwierdzić, że po stronie lakierni wszelkie czynności zostały wykonane na najwyższym poziomie. Dlatego też wykorzystujemy do zbierania danych coraz bardziej precyzyjne i oferujące nowe funkcje urządzenia. Pomaga to w ujednoliceniu procesu pomiarowego, a także stopniowo eliminuje konieczność subiektywnej oceny niektórych ze wskaźników, co do tej pory było zależne od wielu zewnętrznych czynników i obarczone dużym marginesem błędu.
czytaj dalej
27.11.2020

Czyszczenie urządzeń do malowania proszkowego

Najwyższa jakość powłoki proszkowej zależy od wielu czynników związanych z przeprowadzaniem procesu malowania, budową linii lakierniczej, a także jej właściwym czyszczeniem. Ten ostatni element może mieć bezpośredni wpływ nie tylko na wydajność urządzeń, ale też na powstawanie skaz na detalach. Dokładnego oczyszczania wymagają zarówno przyrządy do aplikacji, jak i systemy odzysku farby. W tym celu podejmowane są różne działania z wykorzystaniem urządzeń dostosowanych do wielkości oraz konstrukcji sprzętu do malowania proszkowego. Nieustannie udoskonalane instalacje automatyczne są przy tym coraz częściej wyposażane w bezobsługowe systemy czyszczące, co wpływa na zwiększenie ich efektywności, jednak nie eliminuje w pełni konieczności przeprowadzania dodatkowych prac zapewniających wyższą precyzję pozbywania się zanieczyszczeń.
czytaj dalej
20.11.2020

Problemy podczas malowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe w przypadku elementów przemysłowych gwarantuje precyzję nakładania farby i odporność na korozję. Postępująca automatyzacja tego procesu znacząco usprawniła wszelkie czynności i poprawiła jakość powłok, jednak nadal operatorzy zmagają się z wieloma problemami, które powodowane są przez czynniki zewnętrzne, błędy w przygotowaniu materiału lub niewłaściwą kalibrację urządzeń. Odpowiednie rozpoznanie ich na wczesnym etapie pozwala na wprowadzenie niezbędnych poprawek i uniknięcie kosztów związanych z wycofaniem wadliwej partii niezgodnej z wymaganiami klienta. Wyróżnić można kilka najpopularniejszych problemów, z którymi borykają się zarówno początkujący, jak i doświadczeni operatorzy. Ich rozwiązania często wymagają zaledwie kilku czynności, w niektórych przypadkach sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.
czytaj dalej
30.10.2020

Wymagania względem operatora maszyn lakierniczych

Praca operatora kabiny lakierniczej wymaga wielu umiejętności oraz ciągłej aktualizacji posiadanych informacji. Na tym stanowisku poza zagadnieniami związanymi z kolejnymi etapami przygotowania i realizacji zlecenia, niezbędna jest również wiedza techniczna dotycząca budowy wykorzystywanych maszyn oraz ich oprogramowania sterującego. Ze względu na bezpośrednie sprawowanie nadzoru nad procesem osoba taka odpowiedzialna jest też za stałą kontrolę efektów, dzięki której można wprowadzić istotne poprawki. Dodatkowo w przypadku kabin manualnych, stanowisko to wymaga samodzielnej aplikacji proszku na powierzchnię detalu. Praca operatora wiąże się więc z wieloma obowiązkami i odpowiedzialnością za rezultat, jednak doświadczone osoby są w stanie zwiększyć wydajność linii lakierniczych przy zachowaniu najwyższej jakości powłoki, dzięki dostosowaniu sposobu działania urządzeń do konkretnych partii elementów.
czytaj dalej
30.10.2020

Proszek w procesie lakierowania

Manualne systemy malowania proszkowego oraz automatyczne kabiny wykorzystują niemal identyczne technologie nanoszenia proszku. Różnice to możliwość sterowania nimi, rola operatora i wydajność w zastosowaniach przemysłowych. Jednak sam proszek przechodzi w nich taką samą drogę, aby utworzyć równomierną warstwę malarską na powierzchni detalu. Znajomość zasad działania urządzeń jest natomiast niezbędna, aby skutecznie świadczyć usługi i oferować realizacje na najwyższym poziomie. Zrozumienie procesu umożliwia przy tym lepszą kontrolę nad parametrami, a w razie pojawienia się skaz ułatwia szybkie wyeliminowanie przyczyny ich powstania. Pomimo wielu etapów łączących manualne i automatyczne malowanie proszkowe, pozostają też kwestie, które zmieniają się w zależności od zlecenia.
czytaj dalej
01.10.2020

Precyzja robotów w lakierni proszkowej

Przemysł malarski i lakierniczy od lat sięga po najnowsze rozwiązania technologiczne w celu usprawnienia procesów nakładania powłok, a także samych farb i urządzeń obsługiwanych w lakierniach. Systemy automatyczne już dawno zyskały popularność równą, a może nawet większą niż te manualne. Najczęściej wykorzystują one dysze poruszające się wertykalnie lub horyzontalnie w linii prostej, kwestią czasu było jednak usprawnienie maszynerii tak, aby bez przeszkód można ją było wykorzystać do o wiele bardziej precyzyjnych projektów. Nie dziwi więc obecność jednostek robotycznych z ruchomymi ramionami w przemysłowych lakierniach – zwłaszcza tych przemysłu motoryzacyjnego. Ich działanie i budowa od lat są udoskonalane, dzięki czemu możemy spodziewać się jeszcze efektywniejszych rozwiązań w najbliższych latach. Co potwierdzają urządzenia pracujące wieloosiowo z szerokimi możliwościami dostosowywania ich do wymagań procesu.
czytaj dalej
01.10.2020

Metody utwardzania powłoki lakierniczej

Powierzchnie malowane proszkowo posiadają zwiększoną odporność na działanie korozji i czynników zewnętrznych mogących prowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Sam dobór odpowiedniej farby jest tylko jednym z czynników, które wpływają na ostateczne właściwości powłoki. Jej równie istotna grubość różni się w zależności od użytego proszku i jego specyfikacji dotyczącej krycia. Natomiast samo nałożenie odpowiedniej farby na prawidłowo przygotowany element nie wystarczy do uzyskania satysfakcjonującego efektu, ponieważ nadal będzie ona wyłącznie proszkiem. Wszystko zmienia się jednak w procesie polimeryzacji w przeznaczonym do tego piecu. Obecnie powszechnie stosowanych jest kilka rozwiązań wykorzystujących odmienne źródła energii, za pomocą których rozpoczyna się reakcja, a tym samym utwardzanie powłoki.
czytaj dalej
01.10.2020

Nowe właściwości farb proszkowych

Powłoki proszkowe służą nie tylko do zmiany barwy powierzchni wybranych elementów, ale też są skutecznym sposobem zabezpieczania jej przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Sięga się więc po nie zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, jak i wielu branżach wymagających trwałych oraz estetycznych rozwiązań. Ponadto nieustannie prowadzone są badania nad udoskonaleniem właściwości proszków lakierniczych. Skutkuje to dostępem do wysoce specjalistycznych rozwiązań, które w przyszłości mogą okazać się przydatne nie tylko w zabezpieczaniu powierzchni, ale też między innymi w walce z globalnym ociepleniem, zanieczyszczeniem środowiska, a nawet z bakteriami i wirusami. Wszystko wskazuje bowiem na to, że naukowcy i producenci w ostatnich latach skupili się na opracowaniu farb, które będą odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby rynku.
czytaj dalej
19.08.2020

Systemy wertykalne do malowania proszkowego

W polskich przedsiębiorstwach możemy zaobserwować wyraźne zmiany dotyczące sposobu malowania profili aluminiowych. Ze względu na długość, a także coraz chętniej wykorzystywane niewielkie przekroje, malowanie poziome okazuje się w ich przypadku niewydajne. Stąd rosnące zapotrzebowanie na kabiny z systemami wertykalnymi. Konstrukcje takie są przystosowane do nanoszenia farby oraz innych działań związanych z procesem. Zajmują przy tym stosunkowo niewielką powierzchnię, jednocześnie zwiększając efektywność całej linii, dzięki czemu mogą przyczynić się do zwielokrotnienia produkcji, a tym samym pozyskania nowych możliwości współpracy i rozwoju.
czytaj dalej
19.08.2020

Kontrola procesu malowania proszkowego w aplikacji

Automatyczne systemy do malowania proszkowego sterowane są za pomocą paneli kontrolnych pozwalających na modyfikowanie poszczególnych procesów. Jednak ze względu na postępujące zmiany w zakresie technologii używanych przez producentów maszyn w nasze ręce trafiają nowinki takie jak specjalistyczne aplikacje mobilne. Coraz więcej branż używa rozwiązań tego typu, kwestią czasu było pojawienie się podobnego oprogramowania obsługującego urządzenia do malowania proszkowego. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, do czego aplikacja taka może im się przydać i czy warto inwestować w wymianę systemu kontroli aplikacji farby.
czytaj dalej
19.08.2020

Używane kabiny do malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to proces zapewniający precyzję i doskonałą jakość powłoki malarskiej. Jednak satysfakcjonujący efekt można uzyskać wyłącznie dzięki odpowiednim urządzeniom automatycznym lub manualnym. Przed dokonaniem zakupu pozostaje kwestia tego, czy warto decydować się na nową maszynę, czy lepszy będzie system używany. Każde z rozwiązań ma swoje zalety, więc ostateczny wybór wymaga dokładnej analizy potrzeb przedsiębiorstwa. Decydując się na kabiny z drugiej ręki, musimy pamiętać o tym, że ich dokładne oględziny wymagają czasu, ale pozwolą zaoszczędzić pieniądze, uniknąć stresu i w przyszłości oferować swoim klientom usługi najwyższej klasy.
czytaj dalej
20.07.2020

Uniwersalne zastosowanie techniki malowania proszkowego

Zalety malowania proszkowego można by tak naprawdę wymieniać w nieskończoność. Otóż metoda ta pozwala nie tylko na skuteczne krycie, ale także zapewnia długotrwały oraz odporny na działanie zewnętrznych czynników mechanicznych czy korozyjnych efekt. Co więcej, pozwala na wykorzystanie farby w stu procentach. Dzięki temu malowanie proszkowe wykorzystywane jest w naprawdę wielu branżach – bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, które przedmioty czy sprzęty codziennego użytku zostały pomalowane właśnie w malarniach stosujących tę metodę. Tak naprawdę wystarczy rozejrzeć się po pomieszczeniu, w którym się obecnie znajduje, by móc dostrzec całą masę sprzętów, które pokryte są proszkiem...
czytaj dalej
20.07.2020

Renowacja malowanych powierzchni

W dzisiejszych czasach lakiernie obsługują sporą liczbę klientów zgłaszających się do nich ze sprzętem wymagającym renowacji. Najczęściej są to ramy rowerowe czy elementy karoserii samochodowej, które były malowane jeszcze starymi, niezbyt skutecznymi metodami. Czy możliwe jest jednak efektywne odświeżenie sprzętu mającego już swoje najlepsze lata za sobą? Oczywiście, że tak, wymaga to jednak zastosowania odpowiednich technik, nie wystarczy bowiem pokryć warstwą lakieru zniszczonej powierzchni – trzeba ją odpowiednio przygotować. Cały proces polega mniej więcej na tym samym, co malowanie nowego sprzętu, uzupełnia się go jedynie o całkowite usunięcie zużytego lakieru.
czytaj dalej
20.07.2020

Rodzaje farb proszkowych

Malowanie proszkowe należy obecnie do jednej z najczęściej stosowanych metod malowania na świecie. Pozycję lidera zawdzięcza ono wysokiej skuteczności krycia, odporności na działanie czynników zewnętrznych oraz właściwościom ekologicznym zarówno samego materiału, jak i przebiegu procesu malowania. Co więcej, ważną rolę odgrywa tu także znakomity efekt wizualny. Czy jednak faktycznie jest tak, że każda farba proszkowa będzie prezentowała się znakomicie? Być może poszczególne jej rodzaje różnią się pomiędzy sobą właściwościami oraz zastosowaniem? Należałoby wówczas zwracać uwagę na to, jaką farbą oraz techniką pokrywane są poszczególne powierzchnie, których zastosowanie może różnić się między sobą.
czytaj dalej
26.06.2020

Szybka zmiana koloru a wydajność produkcji

Każdy producent liczy na to, że jego linia produkcyjna będzie działała bez zarzutu, przynosząc jedynie zyski, a nie straty – to naturalne. Jednak w wydajność należy zainwestować, kupując odpowiedni sprzęt. Jeśli chodzi o malowanie proszkowe, jednym z czynników determinujących wybór konkretnego modelu kabiny malującej jest możliwość szybkiej zmiany koloru. Wyposażona w system automatycznego czyszczenia oraz centralny system ssący kabina to gwarancja najwyższej satysfakcji i wysokiej wydajności produkcyjnej. Najnowocześniejsze technologie proponowane przez markę Gema Switzerland GmbH to prawdziwy klucz do sukcesu – w zależności od wielkości linii produkcyjnej możliwe jest nawet kilkukrotne przyspieszenie działania zakładu.
czytaj dalej
26.06.2020

Gema Switzerland GmbH – gwarancja najwyższej satysfakcji

Prędzej czy później – każde urządzenie techniczne ma prawo odmówić posłuszeństwa, a tyczy się to zastrzeżenie nawet sprzętu z najwyższej półki. Nie znaczy to jednak, że można postawić go na równi z wszelkimi tańszymi zamiennikami, ma on bowiem nad nimi znaczącą przewagę przede wszystkim dlatego, że urządzenia czołowych producentów w branży powstają wyłącznie z renomowanych części posiadających odpowiednie certyfikaty poświadczające ich najwyższą jakość. Co więcej, najbardziej znane marki dysponują także wieloma autoryzowanymi punktami, które gwarantują swoim klientom atrakcyjne warunki obsługi serwisowej lub obsługę w ramach obowiązującej gwarancji na zakupiony wcześniej sprzęt.
czytaj dalej
26.06.2020

Malowanie proszkowe a bezpieczeństwo

Bez względu na to, w jakim charakterze działa lub co produkuje dany zakład, najważniejsze w jego funkcjonowaniu jest bezpieczeństwo pracowników. Surowe normy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązują wszystkich – bez wyjątku. Niezależnie więc od tego, czy prowadzi się zakład, który produkuje w trudnych warunkach ciężki sprzęt, czy też niewielką halę do produkcji żywności, trzeba się do nich stosować. Również w lakierniach proszkowych obowiązują pewne reguły, jednak dla każdej branży przewidziane są nieco inne zasady, do których powinni stosować się pracownicy. W przypadku malowania rozmaitych powierzchni farbą proszkową istnieje szereg czynników, na które należy zwracać uwagę.
czytaj dalej
26.05.2020

System malowania proszkowego – obsługa

Trudno wypowiadać się po raz kolejny na temat ogółu zalet dotyczących malowania proszkowego – temat ten wydaje się już wyczerpany. Warto jednak skupić się na kilku szczegółach, które determinują wybór wielu przedsiębiorstw decydujących się właśnie na tego rodzaju rozwiązanie w swoich zakładach. Otóż jedną z głównych zalet stosowania systemów dostarczanych przez markę Gema Switzerland GmbH jest bardzo prosta obsługa. W porównaniu do urządzeń sprzed kilkunastu nawet lat są one znacznie wydajniejsze, bardziej intuicyjne oraz stwarzają dużo większe możliwości kontroli dostępu do sterowania poszczególnymi poziomami, tak aby korzystać z nich mogli pracownicy posiadający różne uprawnienia.
czytaj dalej
26.05.2020

Czy można malować proszkiem drewno?

Malowanie proszkowe jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych metod malowania przemysłowego. Polega ona na nanoszeniu na malowany element naelektryzowanych cząsteczek farby, które pod wpływem natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego przyczepiają się do malowanej powierzchni. Następnie farba zostaje utwardzona za pomocą metody termoutwardzalnej lub zastosowania promieniowania UV. Oczywiście najczęściej maluje się tym sposobem metalowe elementy, jednak – wbrew powszechnej opinii na ten temat – nie są one jedynym surowcem, który maluje się obecnie proszkowo. Obok poszczególnych części rozmaitych pojazdów czy elementów wyposażenia AGD poddaje się temu procesowi także niekiedy drewno.
czytaj dalej
08.04.2020

Jakie materiały można malować proszkowo?

Technika nakładania farby metodą proszkowania jest powszechnie wykorzystywana i niezwykle ceniona od wielu dziesięcioleci. Dzięki oddziaływaniu sił elektrostatycznych farba w proszku łatwo przywiera do powierzchni, która następnie jest podgrzewana w specjalnie skonstruowanym do tego piecu. W efekcie zostaje naniesiona trwała i estetyczna warstwa koloryzująca. Przyjęło się, że opisywaną metodą barwi się metale, co oczywiście jest prawdą – na początku wynalezienia omawianej technologii malowane były przedmioty wykonane właśnie z tego materiału. Metoda ta jednak ciągle jest rozwijana, co pozwala na efektywne używanie jej również do innego rodzaju powierzchni.
czytaj dalej
08.04.2020

Dwa rodzaje malowania proszkowego

Malowanie na sucho jest dobrze znane od wielu lat. Jak wiadomo, technologia proszkowa wykorzystuje oddziaływania elektrostatyczne, dzięki czemu naelektryzowane cząsteczki farby mogą przylegać do kolorowanych powierzchni. Następnie malowany element jest podgrzewany do wysokiej temperatury, sięgającej około dwustu stopni Celsjusza. Wykonuje się to w specjalnie do tego celu skonstruowanych piecach, w których naniesiona farba poddana działaniu gorącego powietrza ulega polimeryzacji, tworząc w ten sposób bardzo trwałą, barwną powłokę. Do powszechnej wiedzy nie należy jednak to, że cząstki farby mogą być elektryzowane za pomocą różnych metod. Konkretnie są to dwa różne sposoby wykonywania natrysku – elektrostatyczny i elektrokinetyczny.
czytaj dalej
24.02.2020

Profesjonale szkolenia z obsługi urządzeń do malowania proszkowego

Mający obecnie miejsce niezwykle dynamiczny rozwój gospodarczy wymusza na wielu współczesnych przedsiębiorcach konieczność ciągłego podążania za nowymi trendami. Wiąże się to także z bardzo częstym zakupem nowego sprzętu, którego obsługa może się nieco różnić od obsługi rozwiązań stosowanych do tej pory. Dlatego właśnie nie tylko właściciele firm, ale przede wszystkim to ich pracownicy muszą nieustannie się rozwijać, żeby nadążyć za wymaganiami, jakie stawia przed nimi współczesność. Na szczęście nie są oni pozostawieni samym sobie – to pracodawca odpowiedzialny jest za odpowiednie przygotowanie swojej kadry do korzystania ze wszystkich sprzętów dostępnych w zakładzie pracy. O ile jednak w przypadku znanego sobie sprzętu każdy ze starszych pracowników jest w stanie przekazać pełną wiedzę na temat jego obsługi swoim młodszym kolegom, o tyle w przypadku całkowicie nowych urządzeń jest to niemożliwe. Istnieje na szczęście pewne bardzo skuteczne rozwiązanie...
czytaj dalej
21.02.2020

Malowanie proszkowe jako rozwiązanie ekologiczne

W naszym codziennym życiu waga ekologii jest coraz wyraźniejsza, widać to w szczególności na przykładzie wielu gałęzi przemysłu, które dostosowują swoje metody pracy do standardów ochrony środowiska. Przemysłowe techniki lakiernicze, kojarzą nam się zazwyczaj z nieprzyjemnym zapachem szkodliwych chemikaliów, jednak malowanie proszkowe odbywa się przy pomocy farb, które nie zawierają rozpuszczalników. Wykonywane jest także w specjalnie przeznaczonych do tego przestrzeniach. Uznać więc śmiało można, że w porównaniu do technik natryskowych, jest ono zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku i naszemu zdrowiu.
czytaj dalej
07.02.2020

Przebieg rozwoju malowania proszkowego

Malowanie proszkowe w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Uważa się, że obecnie to jedna z najefektywniejszych i najlepszych metod nakładania farby na metal. Co więcej, panuje również zgoda co do tego, że technologia ta ma przed sobą bardzo szerokie perspektywy rozwoju. Nie zawsze jednak tak było. Lakiernictwo proszkowe istnieje od kilkudziesięciu lat i w tym czasie przeszło wiele przemian. Na kiedy w takim razie datuje się jego początki i jakie były kluczowe momenty w rozwoju?
czytaj dalej
29.01.2020

Farby proszkowe a proces produkcji

Chociaż lakierowanie proszkowe istnieje od około trzech dekad, to jednak dopiero ostatnie lata zdeterminowały podniesienie jakości dostępnych na rynku propozycji. Dzięki rozwojowi technologicznemu znacząco wzrósł także zakres stosowania tego rodzaju farb – obecnie stosuje się je o wiele częściej niż klasyczne rozwiązania, czyli farby nakładane na mokro. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zoptymalizować koszta związane z produkcją proszków, a także wprowadzić innowacyjne rozwiązania pozwalające osiągać znacznie ciekawsze efekty wizualne. Obecnie stosuje się zasadniczo trzy rodzaje farb proszkowych, które dzieli się ze względu na inaczej przebiegający proces produkcyjny.
czytaj dalej
10.01.2020

Malowanie proszkowe – skuteczna ochrona przed korozją

Ze wszystkich stron otaczają nas różnego rodzaju przyrządy, elementy konstrukcyjne oraz sprzęty. Do produkcji większości z nich stosuje się stal, która stanowi materiał ulegający z czasem zużyciu. Żeby móc z powodzeniem wykorzystywać metalowe elementy przez długie lata, należy je we właściwy sposób zabezpieczyć. Abstrahując od rozmaitych uszkodzeń mechanicznych, warto zwrócić uwagę na fakt, że stal bardzo łatwo ulega pokrywaniu się korozją. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu nieustannego oddziaływania na nią zmiennych warunków atmosferycznych – zwłaszcza deszczu oraz słońca. Doskonałym sposobem na uniknięcie zbyt szybkiego zużycia stalowych surowców jest pokrywanie ich powierzchni farbami proszkowymi. Zanim jednak zostają one pomalowane przy użyciu tej nowoczesnej techniki, powinny przejść szereg zabiegów towarzyszących każdemu procesowi produkcyjnemu. W celu przygotowania materiału do malowania w branży przemysłowej wykorzystuje się głównie technikę piaskowania lub śrutowania.
czytaj dalej
10.01.2020

Oryginalne części zamienne do urządzeń malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to jedna z najskuteczniejszych dostępnych na rynku metod nakładania farby na stalowe elementy konstrukcyjne. Prowadząc przedsiębiorstwo zajmujące się tego rodzaju działalnością, warto zwrócić uwagę na sprzęt, z jakiego się korzysta. Przykładem marki od wielu lat dostarczającej na rynek europejski znakomitych urządzeń do malowania proszkowego jest firma Gema Switzerland GmbH. Współpracując z polskimi dystrybutorami tej marki, można liczyć na naprawdę wysokiej jakości sprzęt oraz wyjątkowo profesjonalną obsługę. Poza gwarancją dostępności najwyższej klasy urządzeń korzystanie z usług autoryzowanego dealera ma także inne zalety. Ogromnym plusem jest na pewno możliwość skorzystania ze specjalistycznego serwisu zapewniającego wyłącznie oryginalne, pochodzące bezpośrednio od producenta części konstrukcyjne. Dlaczego jednak korzystanie z usług autoryzowanego serwisanta jest aż tak ważne dla każdego potencjalnego klienta? Sprawa jest dość oczywista, jednak warto ją omówić...
czytaj dalej
13.12.2019

Główne zalety stosowania lakieru proszkowego

Zasadniczo można wyróżnić dwie metody nanoszenia farb na metalowe powierzchnie – malowanie na mokro lub na sucho. Ponieważ zdecydowana większość otaczających nas przedmiotów wykonanych ze stali pokryta jest zazwyczaj warstwą lakieru, nieustannie poszukuje się możliwie wydajnych sposobów lakierowania. Zwraca się zatem uwagę na koszty związane z eksploatacją urządzeń służących malowaniu, na czas potrzebny do realizacji poszczególnych projektów, a także na możliwość ponownego wykorzystania odpadów powstałych w trakcie nanoszenia farby na stalowe elementy. Pod każdym względem najlepiej sprawdza się malowanie proszkowe. Dlaczego jednak tak się dzieje?
czytaj dalej
25.10.2019

Lakierowanie proszkowe – manualne czy automatyczne?

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, odpowiedź na zadane w tytule pytanie nie może być jednoznaczna. Zależy ona bowiem od wielu czynników, takich jak wielkość oraz kształt pokrywanych lakierem elementów, a także częstotliwość korzystania ze sprzętu wynikająca z ilości zleceń. Zupełnie inaczej pracuje się na urządzeniach w pełni zautomatyzowanych, a inaczej na tych, które wymagają ręcznej obsługi. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy – wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Optymalnym rozwiązaniem może natomiast okazać się zastosowanie wszystkich możliwych rozwiązań.
czytaj dalej
18.10.2019

Dlaczego warto korzystać z oferty gwarancyjnej?

Regularne przeprowadzanie przeglądów sprzętu lakierniczego stanowi jeden z elementów ich prawidłowej eksploatacji. Wiele spośród części tego rodzaju maszyn z czasem ulega niszczeniu, dlatego warto raz na jakiś czas sprawdzić ich stan techniczny. Pomaga to nie tylko uniknąć niechcianej awarii, ale stwarza także duże pole do negocjacji ceny gwarancji z producentem. Regularnie serwisowany sprzęt powinien służyć nam znacznie dłużej, wobec czego sprzedawca może zaproponować nam atrakcyjniejsze warunki ubezpieczeniowe w momencie, gdy będziemy chętni przystać na propozycję prowadzenia okresowych przeglądów.
czytaj dalej
20.09.2019

Wybór właściwych filtrów lakierniczych

Nowoczesne kabiny lakiernicze pozwalają nanosić farbę proszkową na powierzchnię niemal każdego metalowego materiału. Są przy tym bardzo dokładne i pozwalają uzyskać efekt precyzyjnego krycia. Główną zaletą wykorzystania tej techniki jest trwałość oraz odporność nanoszonego lakieru na oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak woda czy promieniowanie UV. Niezwykle ciekawy jest jednak sam proces pokrywania metalowej powierzchni warstwą farby, który powinien przebiegać w określonych warunkach. Bardzo istotnym elementem takiego procesu jest odfiltrowanie wydobywającego się z kabiny lakierniczej powietrza.
czytaj dalej
06.09.2019

Duża popularność lakierni proszkowych

Bez wątpienia malowanie proszkowe stanowi jedną z najskuteczniejszych i najchętniej stosowanych metod pokrywania metalowych konstrukcji farbą. Dzięki wykorzystaniu sił elektrostatycznych oraz elektrokinetycznych, jakie działają między malowaną powierzchnią a proszkiem lakierniczym, wykonuje się bardzo precyzyjne i równomierne pokrycie. Żeby jednak samo malowanie było możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu, którego skompletowanie w domowych warunkach jest niemal niemożliwe. Dlatego właśnie w celu zmiany koloru lakieru samochodowego lub pokrycia dowolnej powierzchni metalowej farbą lakierniczą należy się udać do profesjonalnego zakładu.
czytaj dalej
23.08.2019

Malowanie proszkowe a natryskowe

W szeroko rozumianym przemyśle i produkcji możemy spotkać się z dwiema metodami nakładania farby. Obie mają swoje wady i zalety, obie mają wielu zwolenników i obie są szeroko stosowane. Warto zastanowić się, która z nich najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Wiele oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki samego materiału, ale dzięki odpowiedniej charakterystyce obu sposobów i określeniu różnic między nimi, można bez problemu wybrać najlepszy, dostosowany do naszych oczekiwań wariant.
czytaj dalej
09.08.2019

Malowanie proszkowe – zastosowanie

Zdaniem wielu przemysłowców, malowanie proszkowe to świetna, nowoczesna metoda, która z powodzeniem wypiera stosowanie tradycyjne farby płynnej. Nie da się ukryć, że ogromną zaletą tego rozwiązania jest stwardniała powłoka lakieru, która nie dość, że wygląda dużo estetyczniej niż farba nałożona w sposób natryskowy, to jeszcze zwiększa odporność materiału na niepożądane skutki czynników atmosferycznych oraz urazów mechanicznych i chemicznych. Nic więc dziwnego, że w przemyśle coraz chętniej sięga się po malowanie proszkowe. Gdzie jednak najczęściej znajduje ono wykorzystanie i gdzie jest najbardziej opłacalne?
czytaj dalej
26.07.2019

Jak przygotować elementy do lakierowania proszkowego?

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu specjalnej farby, na powierzchnię elementów przede wszystkim stalowych metodą elektrostatyczną bądź elektrokinetyczną. Aby jednak właściwie się przyjęła, każda konstrukcja musi wcześniej zostać odpowiednio przygotowana do zabiegu. Wiele z lakierowanych elementów jest narażonych na działanie czynników atmosferycznych, przez co muszą być specjalnie wzmocnione i zabezpieczone przed korodowaniem. To jednak nie wystarczy, aby podczas malowania uzyskać jednolitą i trwałą powłokę.
czytaj dalej
12.07.2019

Filtry i ich rola w lakierniach proszkowych

Malowanie elementów stalowych powłoką proszkową wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również warunków, które pozwolą uniknąć niedoskonałości. Sam fakt dostępności na rynku kabin w pełni zamykanych oraz tych odkrytych mówi, że należy dopasować je do rodzaju wykonywanej pracy. Każda z nich bowiem ma zupełnie odmienną budowę i dedykowana jest do malowania proszkowego zupełnie innych konstrukcji. Jest jednak jeden element, który znajduje się w każdej maszynie lakierniczej – mowa oczywiście o filtrze. Pełni on bardzo ważną funkcję w procesie lakierowania, dlatego należy wymieniać go odpowiednio często i dopasowywać do swoich oczekiwań.
czytaj dalej