Blog - artykuły branżowe

Duża popularność lakierni proszkowych

Bez wątpienia malowanie proszkowe stanowi jedną z najskuteczniejszych i najchętniej stosowanych metod pokrywania metalowych konstrukcji farbą. Dzięki wykorzystaniu sił elektrostatycznych oraz elektrokinetycznych, jakie działają między malowaną powierzchnią a proszkiem lakierniczym, wykonuje się bardzo precyzyjne i równomierne pokrycie. Żeby jednak samo malowanie było możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu, którego skompletowanie w domowych warunkach jest niemal niemożliwe. Dlatego właśnie w celu zmiany koloru lakieru samochodowego lub pokrycia dowolnej powierzchni metalowej farbą lakierniczą należy się udać do profesjonalnego zakładu.

Podstawowe wyposażenie zakładów lakierniczych

W każdym zakładzie znajduje się tzw. kabina lakiernicza, w której wnętrzu odbywa się cały proces – w zależności od jej rozmiarów oraz zastosowanych w niej technologii możliwe są różne warianty malowania, a co za tym idzie, zmieniać się może także jego skuteczność. Dostępne są zarówno kabiny w pełni zautomatyzowane, jak i manualne. Obydwa rozwiązania pozwalają uzyskać zadowalający efekt, jednak mają swoje wady i zalety, dlatego najskuteczniejszym sposobem na idealne pokrycie malowanej powierzchni farbą jest połączenie obu tych metod. Dzięki automatycznemu proszkowaniu zyskamy na czasie, natomiast malowanie ręczne pozwoli nam na precyzyjne pokrycie lakierem każdego detalu.

null

Przy wyborze odpowiedniej do własnych potrzeb kabiny należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Istotną rolę z punktu widzenia prowadzenia zakładu będzie odgrywała na pewno wydajność urządzeń oraz ilość energii, jakiej potrzebują one do efektywnej pracy. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego pistoletu – istnieją rozwiązania, dzięki którym możliwa jest szybka zmiana koloru, co znacząco ułatwia pracę z urządzeniem. Na koniec warto też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w kabinie filtrów. Z dostępnych celulozowych oraz poliestrowych zdecydowanie lepszym wyborem okażą się z pewnością te ostatnie.