Blog - artykuły branżowe

Eksploatacja elementów pistoletów lakierniczych

Jednym z najpowszechniejszych urządzeń służących do aplikowania powłoki malarskiej, wciąż pozostaje pistolet natryskowy. Od ponad 100 lat wykorzystuje się go do nakładania farby lub lakieru na różnego rodzaju powierzchnie. Wraz z rozwijającymi się technologiami lakierniczymi, poszczególne urządzenia zaczęły charakteryzować się całkowicie nową budową oraz działalnością. Pistolet do malowania proszkowego składa się z wielu elementów, jednak najbardziej kluczowe są głowica rozpylająca, dysza oraz połączona ze spustem iglica. Poza tym musi on również posiadać ergonomiczną rękojeść, zapewniającą operatorowi komfortowe wykonywanie pracy i zmniejszenie odczucia zmęczenia dłoni.

Jakie elementy najczęściej się zużywają?

Poszczególne modele pistoletów różnią się od siebie rodzajem oraz pojemnością zbiornika na farbę, a także kompresorem, odpowiadającym za dostarczanie sprężonego powietrza. Znajduje się w nich również wiele części eksploatacyjnych, które powoli niszczeją, poprzez kontakt z substancjami chemicznymi. Przy regularnej pracy dochodzi do konieczności wymiany uszczelek lub sprężyn. Wszelkie naprawy tego typu powinny być przeprowadzane w przystosowanych serwisach. Dzięki prawidłowemu użytkowaniu, czyszczeniu oraz odpowiednio częstej konserwacji można być pewnym, że pistolet do lakierowania proszkowego będzie sprawny przez bardzo długi czas. Wymieniane w sprzęcie części zawsze powinny być dedykowane do używanego modelu, ponieważ mają odpowiednią wielkość, kształt czy dodatkowe właściwości. Dzięki umieszczaniu w pistolecie nowych elementów eksploatacyjnych po ich zużyciu główny mechanizm wciąż pozostaje nienaruszony.


blog

Oryginalne części pistoletów do malowania proszkoweg0

W serwisach zajmujących się naprawą urządzeń lakierniczych dostępne są części zamienne dedykowane do konkretnych marek i modeli. W razie uszkodzenia którejś z części pistoletu natryskowego warto oddać go do naprawy w miejscu specjalizującym się w działaniu sprzętów danego producenta. Nawet przy wymianie uszczelek czy sprężyn muszą mieć one odpowiednie parametry. Pistolety do malowania proszkowego to urządzenia o skomplikowanej budowie, dlatego ich rozkręcenie czy wymiana poszczególnych, drobnych elementów wymagają szczegółowej wiedzy oraz precyzji. Aby po latach wciąż działały w pełni sprawnie, wszelkie nowe części muszą pochodzić od oryginalnego producenta. Tylko przy pełnej sprawności wszystkich elementów budowy pistoletu natryskowego można być pewnym, że jego funkcjonalność przez lata pozostanie niezmienna.