Blog - artykuły branżowe

Filtry i ich rola w lakierniach proszkowych

Malowanie elementów stalowych powłoką proszkową wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również warunków, które pozwolą uniknąć niedoskonałości. Sam fakt dostępności na rynku kabin w pełni zamykanych oraz tych odkrytych mówi, że należy dopasować je do rodzaju wykonywanej pracy. Każda z nich bowiem ma zupełnie odmienną budowę i dedykowana jest do malowania proszkowego zupełnie innych konstrukcji. Jest jednak jeden element, który znajduje się w każdej maszynie lakierniczej – mowa oczywiście o filtrze. Pełni on bardzo ważną funkcję w procesie lakierowania, dlatego należy wymieniać go odpowiednio często i dopasowywać do swoich oczekiwań.

Działanie filtra oraz jego rodzaje

Filtry znajdujące się w kabinach proszkowych, mają za zadanie filtrować powietrze oraz zatrzymywać cząsteczki, by nie przedostawały się poza zamkniętą przestrzeń. Jest to bardzo duża zaleta zamkniętych maszyn z piecami, ponieważ umożliwiają ciągłą pracę urządzenia, jednocześnie gwarantując wysoką jakość utworzonej powłoki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje filtrów – celulozowe i poliestrowe – jeśli jednak zależy lakiernikowi na wydajności oraz dbałości o detale, zdecydowanie lepiej sprawdzi się drugi typ. Filtry poliestrowe dostępne są w wielu kształtach, co pozwala dopasować je do każdego rodzaju lakierni i wykonywać pracę na najwyższych obrotach. Raz na jakiś czas należy je przedmuchać oraz wyczyścić przy pomocy wody, aby dalej mogły świetnie pełnić swoją funkcję, a w przypadku częstego użytkowania raz do roku warto wymienić filtr na nowy.

null

Filtry do lakiernictwa proszkowego należy pozyskiwać tylko od wiarygodnych producentów, którzy zyskali już uznanie na rynku. Niższej jakości elementy filtrujące powietrze mogą nie sprostać tak ważnemu zadaniu, przez co nie tylko otrzymana powłoka będzie mniej dokładna oraz wytrzymała, ale również cząsteczki przedostaną się na zewnątrz. Jeśli podstawowe warunki, jakie mają panować podczas lakierowania proszkowego, nie zostaną spełnione, to cały proces można uznać za nieudany i trzeba rozpoczynać prace na nowo.