Blog - artykuły branżowe

Główne zalety stosowania lakieru proszkowego

Zasadniczo można wyróżnić dwie metody nanoszenia farb na metalowe powierzchnie – malowanie na mokro lub na sucho. Ponieważ zdecydowana większość otaczających nas przedmiotów wykonanych ze stali pokryta jest zazwyczaj warstwą lakieru, nieustannie poszukuje się możliwie wydajnych sposobów lakierowania. Zwraca się zatem uwagę na koszty związane z eksploatacją urządzeń służących malowaniu, na czas potrzebny do realizacji poszczególnych projektów, a także na możliwość ponownego wykorzystania odpadów powstałych w trakcie nanoszenia farby na stalowe elementy. Pod każdym względem najlepiej sprawdza się malowanie proszkowe. Dlaczego jednak tak się dzieje?

Malowanie proszkowe – najbardziej ekonomiczne rozwiązanie

Na początek warto zwrócić uwagę na wydajność tej metody. Jeśli chcemy postawić na rozwiązanie, które posłuży nam przez długie lata, idealnie sprawdzi się właśnie malowanie proszkowe. W przypadku lakierowania na mokro trzeba się liczyć z tym, że po kilku latach cały proces będzie trzeba powtórzyć. Jeśli chodzi natomiast o lakiernie proszkowe, zapewniają one naprawdę długotrwały efekt, co przekłada się na brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w dłuższej perspektywie czasowej. Co więcej, w przypadku tej metody w zupełności wystarczy nałożenie jednej warstwy lakieru, która wykazuje się znacznie większą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia niż kilka warstw lakieru nakładanego metodą tradycyjną.

null

Inną kwestią jest to, że coraz częściej zwraca się uwagę na wpływ poszczególnych rozwiązań technologicznych na środowisko oraz zdrowie człowieka. Malowanie proszkowe wypada pod tym względem znakomicie. W jego wypadku nie stosuje się żadnych szkodliwych rozpuszczalników ani innych niebezpiecznych substancji. Co bardzo istotne, podczas malowania proszkowego powstaje też niewielka ilość odpadów, które z powodzeniem wykorzystuje się podczas ponownego lakierowania. Nie jest to natomiast możliwe w przypadku malowania na mokro. Jak zatem widać wykorzystanie proszku lakierniczego ma bardzo wiele zalet.