Blog - artykuły branżowe

Jak dobrać aplikator do malowania proszkowego?

Zasadniczo malowanie proszkowe może odbywać się w sposób całkowicie zautomatyzowany lub ręczny. W pierwszym przypadku za powodzenie przebiegu procesu odpowiedzialna jest kabina do malowania oraz jej ustawienia. To bardzo popularna metoda lakierowania, której główną zaletą jest duża równomierność krycia, toteż wykorzystuje się ją najczęściej w masowej produkcji rozmaitych elementów. W drugim przypadku farba nakładana jest w całości manualnie, co zmniejsza nieco powtarzalność produkcyjną, pozwala natomiast z większą precyzją docierać do naprawdę trudno dostępnych miejsc. Właśnie dlatego tę metodę wykorzystuje się do pokrywania lakierem bardziej skomplikowanych kształtów. Warto pamiętać o tym, że aby móc działać skutecznie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – poniżej wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając swój nowy aplikator…

Wybieramy pistolet do malowania proszkowego...

Na początek warto postarać się o to, by pistolet do malowania proszkowego wygodnie leżał w dłoni, choć wiele urządzeń tego typu jest raczej do siebie zbliżona pod względem tego parametru. Zdecydowanie ważniejsze będą natomiast możliwości, jakie dają poszczególne modele, a które wynikają bezpośrednio z ich zaawansowania technologicznego. Ważna jest zatem liczba dostępnych programów malowania, która pozwoli na stosowanie urządzenia w różnych wariantach pracy. Co lepszy aplikator do malowania proszkowego będzie miał możliwość uruchomienia programu indywidualnych ustawień. Taka funkcja jest pewnym luksusem i zadowoli z pewnością najbardziej wymagających lakierników. Mniej doświadczonym użytkownikom powinna natomiast wystarczyć możliwość wyboru minimum trzech programów malowania.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym elementem każdego aplikatora jest elektroniczny ekran, który zapewnia wygodną i intuicyjną obsługę urządzenia. Na pewno warto również zwrócić uwagę na wielkość zbiornika na farbę – kiedy w grę wchodzi malowanie proszkowe, urządzenia wyposażone w odpowiedniej wielkości zbiornik zdecydowanie ułatwią pracę, zwłaszcza wtedy, gdy będziemy stosowali częstą zmianę kolorów. Dla zapewnienia jak najlepszej jakości powłoki oraz powtarzalności malowania bardzo ważny jest komfort lakiernika, dlatego naprawdę warto pamiętać o tym, by dostosować poszczególne parametry urządzenia do jego trybu pracy. Dosyć istotne jest też zwrócenie uwagi na mobilność urządzenia oraz dostępność wymiennych końcówek, które zdecydowanie poprawiają precyzję krycia – zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.