Blog - artykuły branżowe

Jak duże części można malować proszkowo?

Technika malowania proszkowego to zyskująca w ostatnich latach na popularności metoda pokrywania farbą różnych powierzchni. Jej głównymi zaletami są: wysoka skuteczność, spora wydajność materiału oraz duża wytrzymałość powłoki. Maluje się proszkowo dosłownie wszystko – od różnych elementów wyposażenia czy obejścia domowego, przez obudowy sprzętów sportowych lub elektronicznych, aż po karoserie samochodowe. To właśnie uniwersalne zastosowanie farb proszkowych sprawia, że coraz więcej osób interesuje się tą techniką malowania, życząc sobie naniesienia farby na rozmaite sprzęty. W konsekwencji do lakierni trafiają elementy o naprawdę różnych wielkościach oraz kształtach. O ile jednak co do formy malowanych obiektów nie powinno być większych zastrzeżeń, o tyle ich wielkość może już budzić pewne wątpliwości.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom

Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie da się pomalować elementy dosłownie o każdym kształcie, gdyż linie lakiernicze dysponują najczęściej ręcznymi pistoletami, które z łatwością docierają nawet do trudno dostępnych miejsc. Również w pełni automatyczne kabiny nie powinny mieć większego kłopotu z malowaniem części o bardziej skomplikowanej formie. Jeśli jednak chodzi o ich wielkość, to wszystko zależy właściwie od pojemności kabin, jakimi dysponuje dana lakiernia. Ponieważ jednak zainteresowanie malowaniem proszkowym z roku na rok wciąż rośnie, zarówno projektanci, jak i producenci kabin dostosowują się do oczekiwań swoich klientów. W te sposób powstają coraz lepsze oraz coraz bardziej innowacyjne urządzenia, dzięki którym możliwe jest lakierowanie naprawdę sporych elementów.

Jak duże mogą być malowane części?

Zasadniczo wszystko zależy od zaplecza technicznego, jakim dysponuje dana lakiernia – im większa hala, tym większe możliwości. W zdecydowanej większości obiektów malowane są części o długości sięgającej do 6 mb., jednak spotykane są i takie, w których pomalować można elementy o rozmiarze do 10 mb., a nawet i większe. Te ostatnie obsługiwane są przez sporej wielkości kabiny lakiernicze proszkowe oraz piece, w których utrwalany jest lakier. Co za tym idzie, hale dla tego typu lakierni muszą być naprawdę duże i mogą stanowić spore wyzwanie dla producentów odpowiedniego do takiego działania sprzętu. Tak czy inaczej, cała branża wciąż rozwija się w dosyć prężny sposób, nieustannie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów i przygotowując coraz ciekawsze i bardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne.