Blog - artykuły branżowe

Jak przygotować elementy do lakierowania proszkowego?

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu specjalnej farby, na powierzchnię elementów przede wszystkim stalowych metodą elektrostatyczną bądź elektrokinetyczną. Aby jednak właściwie się przyjęła, każda konstrukcja musi wcześniej zostać odpowiednio przygotowana do zabiegu. Wiele z lakierowanych elementów jest narażonych na działanie czynników atmosferycznych, przez co muszą być specjalnie wzmocnione i zabezpieczone przed korodowaniem. To jednak nie wystarczy, aby podczas malowania uzyskać jednolitą i trwałą powłokę.

Oczyszczanie i wstępna obróbka

Stan powierzchni lakierowanego elementu ma bardzo duży wpływ, na dalszy proces. Dlatego każda część, jeszcze przed pokryciem powłoki farbą proszkową, powinna zostać przede wszystkim odpowiednio oczyszczona z zabrudzeń, tłustych śladów oraz wielu innych pozostałości po pracach produkcyjnych. Do podstawowych czynności należą między innymi odtłuszczanie, piaskowanie czy odpylanie, które pozwalają pozbyć się nawet najmniejszych niedoskonałości. W zależności od stanu elementu oraz materiału, z jakiego został wykonany, należy najpierw dobrać odpowiednią metodę obróbki, by móc uzyskać później niemalże idealną powierzchnię do lakierowania. Należy również pamiętać o specjalnym odlewie, jeszcze przed malowaniem, który zabezpieczy powłokę przed rdzewieniem oraz uszkodzeniem.

null

Aby zadbać o właściwą adaptację farby, element powinien nabrać trochę chropowatości, dlatego wykorzystuje się specjalne ścierniwo, które pozwoli uzyskać oczekiwany efekt. Oczywiście to od ziarnistości ścierniwa zależy to, w jaki sposób zostanie przygotowana część do malowania. Jednak przy wykorzystaniu materiałów najwyższej jakości, lakierowanie na pewno zakończy się powodzeniem.