Blog - artykuły branżowe

Jak urządzić nowoczesną lakiernię proszkową?

Wysoka skuteczność krycia powierzchni, wygodna obsługa urządzeń oraz przyjazność środowisku – te elementy powodują coraz bardziej powszechne dziś wypieranie tradycyjnych lakierni natryskowych przez lakiernie proszkowe. Obecnie z powodzeniem zastępują one swoje poprzedniczki, a na ich rzecz przemawia szereg zalet, którym poświecimy jeszcze nieco więcej uwagi w poniższym artykule. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, skupimy się na tym, co z pewnością interesuje większość przedsiębiorców liczących na opłacalne ulokowanie własnego kapitału finansowego, a więc na sposobie urządzania nowoczesnej lakierni.

Wynajem bądź kupno odpowiedniej przestrzeni

Przygotowując się do inwestycji, należy pamiętać o tym, że podstawowym minimum będzie kabina do malowania proszkowego oraz piec do utrwalania farby. Oczywiście, rozmiary tych urządzeń powinny być dostosowane do potrzeb danego zakładu, jednak przy ich wyborze warto kierować się wygodą operatorów. Kabina proszkowa musi po prostu umożliwiać swobodną obsługę stanowiska, a także zapewniać możliwość wentylacji. Warto pamiętać też o tym, że malowanie proszkowe pozwala na odzyskiwanie niezużytych cząsteczek farby, co wymaga zastosowania odpowiedniego systemu ich odprowadzania, który również zajmuje nieco miejsca.

Automatyczny czy manualny sprzęt?

Zasadniczo istnieją dwie możliwości, jeżeli chodzi o sposób pokrywania rozmaitych powierzchni farbą proszkową – automatyczny lub manualny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z kabinami, które wyposażone są w specjalne fotokomórki kontrolujące proces nakładania farby. Samodzielne rozpoznają one malowane elementy, dzięki czemu zużywają dokładnie tyle proszku, ile potrzeba. Z kolei malowanie manualne pozwala na precyzyjne pokrywanie farbą powierzchni o skomplikowanym kształcie. Nietrudno się więc domyślić, że w profesjonalnym zakładzie najlepiej powinny się znaleźć kabiny o różnym charakterze pracy, co pozwoli na dostosowanie do rozmaitych potrzeb klientów.