Blog - artykuły branżowe

Jakie materiały można malować proszkowo?

Technika nakładania farby metodą proszkowania jest powszechnie wykorzystywana i niezwykle ceniona od wielu dziesięcioleci. Dzięki oddziaływaniu sił elektrostatycznych farba w proszku łatwo przywiera do powierzchni, która następnie jest podgrzewana w specjalnie skonstruowanym do tego piecu. W efekcie zostaje naniesiona trwała i estetyczna warstwa koloryzująca. Przyjęło się, że opisywaną metodą barwi się metale, co oczywiście jest prawdą – na początku wynalezienia omawianej technologii malowane były przedmioty wykonane właśnie z tego materiału. Metoda ta jednak ciągle jest rozwijana, co pozwala na efektywne używanie jej również do innego rodzaju powierzchni.

Nie tylko metale

Omawiana technika zyskała uznanie w branży budowlanej i motoryzacyjnej dzięki szerokiemu wykorzystywaniu w nich metalu. Materiał ten łatwo jest przygotować do malowania oraz ma gładką powierzchnię, która zapewnia wygodne nanoszenie farby. Jest też odporny na podgrzewanie, co w przypadku tej techniki jest ogromnym atutem. Przez lata malowane proszkowo były więc elementy karoserii pojazdów, maszyny i różnego rodzaju urządzenia przemysłowe. Z biegiem lat technika ta została znacząco ulepszona, co pozwoliło na barwienie także wielu innych materiałów, takich jak aluminium, ceramika, szkło, a nawet drewno i płyty MDF. Przekonanie o tym, że proszkowo można malować jedynie metale, jest zatem od dawna nieprawdziwe.

Nieustanne innowacje

Dzięki możliwości zastosowania tego sposobu barwienia także na wielu innych materiałach technika proszkowa stała się jeszcze bardziej konkurencyjna. Koloryzacja mebli z płyt MDF lub ceramicznych elementów jest możliwa dzięki nakładaniu specjalnej warstwy przewodzącej. Niestety na powierzchniach cynkowych lub miedzianych nakładanie farby na sucho można stosować w ograniczonym zakresie, ze względu na problemy z obróbką chemiczną i termiczną. Nadal nie używa się tej techniki w przypadku tworzyw sztucznych. Ciągle jednak trwają prace nad poszerzeniem możliwości, jakie oferuje malowanie proszkowe. Można zatem stwierdzić, że jest to technika mająca przed sobą szerokie perspektywy rozwoju.