Blog - artykuły branżowe

Lakierowanie proszkowe – manualne czy automatyczne?

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, odpowiedź na zadane w tytule pytanie nie może być jednoznaczna. Zależy ona bowiem od wielu czynników, takich jak wielkość oraz kształt pokrywanych lakierem elementów, a także częstotliwość korzystania ze sprzętu wynikająca z ilości zleceń. Zupełnie inaczej pracuje się na urządzeniach w pełni zautomatyzowanych, a inaczej na tych, które wymagają ręcznej obsługi. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy – wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Optymalnym rozwiązaniem może natomiast okazać się zastosowanie wszystkich możliwych rozwiązań.

Na jakiej podstawie dokonać wyboru?

Całkowicie zautomatyzowane kabiny lakiernicze wymagają jedynie odpowiedniego zaprogramowania, cały proces malowania przeprowadzają natomiast samodzielnie. Jest to zatem bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala niezwykle sprawnie pokryć lakierem powierzchnię wielu elementów. Doskonale sprawdzą się one w przypadku malowania grzejników, rozmaitych części większych sprzętów AGD czy też stalowych rur. Słabiej nadają się one natomiast do lakierowania detali – w ich przypadku zdecydowanie lepiej będzie postawić na urządzenia obsługiwane ręcznie, które dzielą się na zestawy oraz kabiny manualne.

null

Tego typu urządzenia umożliwiają bardzo precyzyjne pokrywanie lakierem wszelkich nierównych powierzchni. W przypadku bardzo małych elementów lepiej sprawdzą się zwykłe zestawy mobilne, natomiast jeśli chodzi o nieco większe części, warto postawić na kabiny manualne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwalają one na ponowne wykorzystanie proszku lakierniczego, jaki opada na stożkowe dno kabiny w trakcie malowania. Ogromną zaletą manualnych urządzeń jest też system zdalnego sterowania znajdujący się na pistolecie, który umożliwia pełne skupienie się na wykonywaniu pracy zamiast na jednostce sterującej.