Blog - artykuły branżowe

Malowanie proszkowe a natryskowe – porównanie metod

Zdecydowaną większość urządzeń i artykułów gospodarstwa domowego, a także elementów aluminiowych czy części samochodowych pokrywają farby. Zasadniczo w przemyśle stosuje się dwa sposoby ich nakładania – metodę proszkową oraz natryskową. Rzecz jasna, obydwie mają zarówno swoje wady, jak i zalety, jednak istnieją pewne przesłanki do stosowania obecnie wyłącznie jednej z nich. Otóż w większości przypadków zdecydowanie lepiej sprawdza się malowanie proszkowe, zanim jednak zajmiemy się omówieniem jego zalet, warto zaznaczyć, że chodzi tu o zastosowanie tej metody w skali przemysłowej. W warunkach „garażowych” na pewno taniej wypadnie malowanie natryskowe, w pozostałych przypadkach znacznie bardziej opłaci się stosowanie proszku.

Zalety powlekania proszkowego na tle innych metod

Czas to pieniądz – ta stara jak świat zasada ma swoje szczególne zastosowanie w procesie produkcyjnym. Tak się składa, że powłoki proszkowe charakteryzują się znacznie krótszym niż inne czasem utwardzania, co znacząco wpływa na skrócenie trwania całego procesu malowania. Co więcej, zastosowanie farb proszkowych ma o wiele szerszy zakres możliwości uzyskiwania różnych rezultatów, dzięki czemu malowane powierzchnie odznaczają się bogactwem różnorodności, a więc spełniają oczekiwania większej liczby klientów. Użycie metody proszkowej zapewnia ponadto wysoką jakość pod względem wyglądu. Jeśli więc dany zakład dysponuje wystarczającą powierzchnią użytkową, jego zarząd zdecydowanie powinien przemyśleć zastosowanie kabin do malowania proszkowego.

Szybciej, taniej, ekologicznej

Do niekwestionowanych zalet farb proszkowych należy wysoka przyjazność środowisku naturalnemu. Otóż nie zawierają one szkodliwych rozpuszczalników, dzięki czemu nie uwalniają do atmosfery lotnych związków organicznych lub robią to w naprawdę niewielkim stopniu. Stosowanie malowania proszkowego nie wymaga więc użycia specjalistycznego sprzętu do kontroli zanieczyszczeń, co przekłada się na obniżenie kosztów prowadzenia takich przedsiębiorstw. Malowanie proszkowe to obecnie najlepsza, najwydajniejsza oraz najtańsza metoda pokrywania rozmaitych powierzchni kolorowymi powłokami.