Blog - artykuły branżowe

Malowanie proszkowe felg

Felgi samochodowe stanowią jedną z najbardziej eksploatowanych części każdego pojazdu, dlatego też mogą się bardzo szybko zużywać – na co dzień ulegają uszkodzeniom mechanicznym, które zdecydowanie nie służą ich powłoce lakierniczej. Nie jest też tajemnicą, że zakup zupełnie nowych felg jest dość sporym wydatkiem, na który niekoniecznie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście istnieje również możliwość ich renowacji. Już niewielkim nakładem finansowym (a przynajmniej znacznie niższym niż w przypadku kupna nowych elementów wyposażenia) można odświeżyć oraz na nowo pomalować felgi. Wystarczy oddać je do profesjonalnej lakierni, gdzie zostaną one w pierwszej kolejności odpowiednio przygotowane, a następnie zostanie nałożona na nie świeża warstwa farby proszkowej, dzięki której zyskają zupełnie nowy blask.

Przygotowanie felg do lakierowania?

Aby felgi mogły przyjąć warstwę farby proszkowej, ich powierzchnia musi być w pierwszej kolejności odpowiednio do tego przygotowana. Zanim więc uruchomione zostaną pistolety do malowania proszkowego, należy dokładnie sprawdzić, czy felgi nie posiadają uszkodzeń, które uniemożliwiałyby ich renowację. Jeśli jednak defekty nie są zbyt duże, wystarczy je odpowiednio skorygować, spawając pęknięcia, wyprostowując kształt felg czy wyrównując ranty. Następnie konieczne jest bardzo dokładne oczyszczenie ich powierzchni, włącznie z usunięciem warstwy starego lakieru, a także ewentualnie występującej korozji. Na tym etapie, w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są felgi, stosuje się piaskowanie, szlifowanie lub metodę chemiczną. Dopiero tak oczyszczone części gotowe są do malowania.

Jak wygląda proces malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe rozpoczyna się zawsze od nałożenia warstwy podkładowej, która ma za zadanie zapewnić lepsze krycie farbie właściwej. W obydwu przypadkach stosowany jest najczęściej aplikator do malowania proszkowego obsługiwany ręcznie przez wyszkolonego w tym zakresie operatora. Metoda ręcznego nakładania farby zapewnia większą szansę na dotarcie do każdego zakamarka, a tym samym – gwarancję lepszej ochrony przed korozją w przyszłości. Kiedy już drobiny farby pokryją równomiernie całą powierzchnię felg, trafiają one następnie do specjalnych pieców, gdzie w procesie polimeryzacji, pod wpływem działania wysokich temperatur lakier zostaje utrwalony. W ten sposób powstaje odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz pokrywanie korozją powłoka lakiernicza, która ma zapewnić felgom ochronę na kolejne lata użytkowania.