Blog - artykuły branżowe

Metody utwardzania powłoki lakierniczej

Powierzchnie malowane proszkowo posiadają zwiększoną odporność na działanie korozji i czynników zewnętrznych mogących prowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Sam dobór odpowiedniej farby jest tylko jednym z czynników, które wpływają na ostateczne właściwości powłoki. Jej równie istotna grubość różni się w zależności od użytego proszku i jego specyfikacji dotyczącej krycia. Natomiast samo nałożenie odpowiedniej farby na prawidłowo przygotowany element nie wystarczy do uzyskania satysfakcjonującego efektu, ponieważ nadal będzie ona wyłącznie proszkiem. Wszystko zmienia się jednak w procesie polimeryzacji w przeznaczonym do tego piecu. Obecnie powszechnie stosowanych jest kilka rozwiązań wykorzystujących odmienne źródła energii, za pomocą których rozpoczyna się reakcja, a tym samym utwardzanie powłoki.

Piece do utwardzania farby proszkowej

Urządzenia dostępne w branży lakierniczej zmieniają się wraz z postępem technologicznym. Dotyczy to również maszyn służących do utwardzania niezbędnych w każdym zakładzie specjalizującym się w nakładaniu powłok proszkowych. Do najpopularniejszych z nich, a jednocześnie reprezentujących technologię używaną najdłużej, są piece konwekcyjne zasilane gazem, które równomiernie rozprowadzają ciepło wewnątrz komory. Popularne stały się również systemy promiennikowe na energię elektryczną i gaz, skracające czas utwardzania. Zalety obu tych technologii łączą natomiast piece konwekcyjno-promiennikowe wykorzystywane chętnie w malarniach ceniących sobie szybkość procesu i oszczędność miejsca. Coraz częściej można też spotkać linie, na których do utwardzania wykorzystywane jest promieniowanie UV sprawdzające się doskonale w specjalistycznych zastosowaniach.

Rodzaj proszku a metoda utwardzania

O ile samo nałożenie farby proszkowej na wybrany element nie stanowi gwarancji uzyskania nieskazitelnej i dobrze kryjącej powłoki, o tyle jej odpowiedni dobór do sposobu utwardzania jest niezbędny. Zwykłe termoutwardzalne produkty nie sprawdzą się w przypadku urządzeń wykorzystujących promieniowanie ultrafioletowe, a te uzyskujące trwałość właśnie w taki sposób nie uzyskają odpowiednich właściwości w tradycyjnych piecach. Dodatkowo ciągłe badania nad innowacjami w branży lakierniczej skutkują powstawaniem farb o zupełnie nowych właściwościach. Wśród nich są między innymi takie, utwardzane w bardzo niskich temperaturach. Biorąc pod uwagę, że w trakcie najpopularniejszych procesów powłoki podgrzewane są nawet do ponad 200°C, taki przeskok do 80° lub 100° stanowi znaczącą różnicę dającą nowe możliwości dla przedsiębiorstw lakierniczych.