Blog - artykuły branżowe

Najczęstsze defekty malowanej proszkowo powierzchni – jak im zapobiec?

Malowanie proszkowe to technika wymagająca szczególnej precyzji i ostrożności w działaniu. Oczekiwane efekty pracy widoczne będą tylko wtedy, gdy poszczególne czynności przeprowadzone zostaną prawidłowo, powierzchnia będzie należycie przygotowana, a narzędzia przechowywane we właściwych warunkach. Jeśli lakiernik zaniedba którykolwiek z tych czynników, istnieje ryzyko wystąpienia poważnych defektów na powierzchni malowanego elementu. Ważna jest zatem nie tylko jakość farby czy stan aplikatora do malowania proszkowego. Często występujące niepożądane efekty lakierowania to m.in. wtrącenia, czyli powierzchniowe grudki, których obecność spowodowana jest zanieczyszczeniami w proszku, na lakierowanym elemencie, w piecu lub na ogniwach łańcucha transportowego. Aby tego uniknąć, należy po prostu zadbać o czystość wszystkich tych elementów. Najlepiej regularnie czyścić piec, wybierać lepszej jakości farbę i upewnić się, że powierzchnia została precyzyjnie oczyszczona.

Żółknięcie, matowienie i nie tylko – na co trzeba uważać?

Wiele problemów z obrobioną powierzchnią wynika nie tylko z samych zanieczyszczeń. Często przyczyną defektów są źle ustawione parametry pieca. Dotyczy to chociażby zjawiska żółknięcia, do którego dochodzi przez zbyt wysoką temperaturę wygrzewania lub gdy sama obróbka termiczna trwa za długo. Powodem żółknięcia może być również źle dobrana grubość krycia farby niedostosowana do wymagań elementu. Aby tego uniknąć, trzeba dokładnie sprawdzać dane w karcie technicznej oraz stosować miernik grubości powłoki. Powszechnym problemem, z jakim można się spotkać jest też efekt matowienia. Zazwyczaj pojawia się on w przypadku zmieszania farb o odmiennym składzie chemicznym, w wyniku wydzielania gazów z pieca lub niewłaściwego przygotowania powierzchni. Aby mieć gwarancję, że lakierowany element nie ulegnie zmatowieniu, należy przede wszystkim wymienić farbę oraz dokładnie oczyścić aplikator, aby mieć pewność, że nie zostały na nim ślady po poprzedniej substancji. Warto także sprawdzić, czy piec nie emituje gazów, a powierzchnia jest rzeczywiście należycie przygotowana.


Problemy z przyczepnością i zacieki – jak temu zaradzić?

Zdarzają się sytuacje, w których farba nie przylega odpowiednio do podłoża. W efekcie, pojawiają się nierówności w grubości powłoki. Problem może wynikać ze słabego uziemienia, złej regulacji pistoletu do malowania proszkowego, warstwy farby osadzającej się na wieszakach lub stosowania lakieru z odzysku. Wielu początkujących lakierników boryka się również z zaciekami. Powstają one, gdy powłoka jest zbyt gruba lub nagrzewanie odbywało się za szybko czy też w za wysokiej temperaturze. Rozwiązaniem będzie oczywiście optymalizacja parametrów pieca i dostosowanie odpowiedniej grubości warstwy przy pomocy miernika. Oprócz wyżej wymienionych problemów pojawić się mogą również takie, jak igiełkowanie czy efekt skórki pomarańczy lub rybich oczu. Tego typu defekty także wynikają ze złego dopasowania temperatury czy szybkości grzania, przygotowania powierzchni oraz niewłaściwej grubości powłoki kryjącej. Ponadto, mogą być one związane z wilgotnością farby lub uszkodzonym osuszaczem. Problemów powstałych w wyniku niewłaściwie przeprowadzonego malowania może być wiele, dlatego podstawa to odpowiednie przygotowanie powierzchni, narzędzi i materiałów oraz stosowanie się do zaleceń producentów.