Blog - artykuły branżowe

Nowe właściwości farb proszkowych

Powłoki proszkowe służą nie tylko do zmiany barwy powierzchni wybranych elementów, ale też są skutecznym sposobem zabezpieczania jej przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Sięga się więc po nie zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, jak i wielu branżach wymagających trwałych oraz estetycznych rozwiązań. Ponadto nieustannie prowadzone są badania nad udoskonaleniem właściwości proszków lakierniczych. Skutkuje to dostępem do wysoce specjalistycznych rozwiązań, które w przyszłości mogą okazać się przydatne nie tylko w zabezpieczaniu powierzchni, ale też między innymi w walce z globalnym ociepleniem, zanieczyszczeniem środowiska, a nawet z bakteriami i wirusami. Wszystko wskazuje bowiem na to, że naukowcy i producenci w ostatnich latach skupili się na opracowaniu farb, które będą odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby rynku.

Farby do specjalnych zastosowań

Ze względu na szerokie zastosowanie farb proszkowych w wielu gałęziach przemysłu, stanowią one popularną formę pokrycia powierzchni metalowych, drewnianych, a także wykonanych z tworzyw. Jednak w pierwszych latach po upowszechnieniu lakiernictwa tego rodzaju okazało się, że pozostało wiele specjalistycznych dziedzin, które wymagają udoskonalenia formuł farb, aby te spełniały ich wymagania. Zapotrzebowanie sprawiło, że obecnie na rynku znaleźć możemy nie tylko powłoki o zwiększonej wytrzymałości, ale również niespotykanych dotąd właściwościach. Do najpopularniejszych z nich należą antypoślizgowe, fluorescencyjne, a także hydrofobowe. Niektórzy producenci w swoich ofertach posiadają także farby o właściwościach antybakteryjnych, co jest przydatne szczególnie w zastosowaniach medycznych. Jednym z projektów, który wykorzystany może być zarówno do użycia specjalistycznego, jak i komercyjnego są też powłoki przeciwoblodzeniowe dla samolotów.

Malowanie proszkowe dla środowiska

Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą wpływu rozwiązań przemysłowych na środowisko naturalne producenci farb proszkowych podejmują działania mające na celu ograniczenie go. Lakierowanie tego rodzaju mimo wszystko uważane jest za o wiele bardziej przyjazną planecie alternatywę dla innych sposobów pokrywania powierzchni, w obecnej sytuacji nie jest to jednak wystarczające. We współpracy ze środowiskiem naukowym powstały już więc pierwsze farby wykorzystujące materiał pochodzący z recyklingu plastikowych butelek. Ponadto dostępna jest także technologia pozwalająca za pomocą malowanych tak powierzchni odbijać promieniowanie słoneczne, tym samym zapobiegając tworzeniu się miejskich „wysp ciepła”. Dodatkowe właściwości nie wpływają przy tym negatywnie na podstawową specyfikację proszków, a wręcz przeciwnie – wiele z nich charakteryzuje się wyższą wytrzymałością.