Blog - artykuły branżowe

Nowoczesne mierniki grubości powłoki

Metoda malowania proszkowego jest czynnością wymagającą precyzji i doświadczenia. Bardzo łatwo jest popełnić błąd, za który będzie trzeba zapłacić kosztowną naprawą lub koniecznością powtórzenia całego procesu. Aby zapewnić klientom profesjonalne wykonanie usługi, fachowcy stosują specjalistyczne urządzenia, które pozwalają dopasować idealne proporcje farby do malowanej powierzchni. Miernik grubości powłoki to prosty w obsłudze przyrząd, dzięki któremu jesteśmy w stanie w sposób bezdotykowy, a więc bez ryzyka naruszenia struktury, ustalić odpowiednią ilość substancji do pomalowania danego elementu. Dlaczego jest to takie ważne?

Kontrola grubości powłoki – precyzja wykonania i oszczędność

Zbyt mała ilość zastosowanej farby może spowodować, że element nie będzie należycie zabezpieczony. Niedostatecznie gruba powłoka nie zapewni skutecznej ochrony przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. W efekcie produkowane części lub całe komponenty mogą okazać się wadliwej jakości. Z kolei powłoka zbyt gruba niepotrzebnie pochłonie większe ilości farby, zatem inwestor będzie narażony na poważne straty zarówno zasobów, jak i czasu pracy. Precyzyjna kontrola grubości powłoki pozwoli uniknąć wszystkich tych problemów. Jak wspomnieliśmy na początku, nowoczesne urządzenia pozwalają na pomiar bezdotykowy. Niegdyś powszechnie stosowano mierniki, które przykładało się bezpośrednio do powierzchni, zatem należało wcześniej odczekać, aż farba wyschnie, a ewentualne poprawki można było wprowadzić dopiero po pewnym czasie. Obecnie jednak pomiar uzyskamy od razu po nałożeniu substancji i błyskawicznie skorygujemy wszelkie nieprawidłowości. Dzięki miernikom dzisiejszej generacji oszczędzamy czas i środki, które kiedyś musielibyśmy przeznaczyć na żmudne poprawki.

Rewolucyjne narzędzie do pomiaru grubości powłoki

Testy wykazały, że pomiary z użyciem narzędzi bezdotykowych pozwalają zmniejszyć zużycie farby o około 30%. Dzięki temu jesteśmy w stanie korzystać z niej w ekonomiczny sposób bez narażania się na zbędne straty, a to dlatego, że urządzenie jest przystosowane do pracy na mokrej świeżo pomalowanej powierzchni, jeszcze nie wyschniętej i wciąż zdatnej do skorygowania. Tradycyjne dotykowe narzędzie do pomiaru grubości powłoki można zastosować dopiero po kilku godzinach, aż farba wyschnie. Z tego powodu fachowcy, dla pewności, nakładali niekiedy grubsze warstwy substancji, tym samym szybciej zużywając dostępne zasoby. W dobie obecnej technologii nie jest to wymagane. Już w chwilę po nałożeniu farby możemy zmierzyć, czy aktualna ilość wystarczy czy też jest jej za mało. Nie musimy stosować nadwyżek ani obawiać się konieczności wprowadzenia poprawek. Nowoczesne mierniki gwarantują precyzję i sprawne przeprowadzenie usługi.