Blog - artykuły branżowe

Precyzja robotów w lakierni proszkowej

Przemysł malarski i lakierniczy od lat sięga po najnowsze rozwiązania technologiczne w celu usprawnienia procesów nakładania powłok, a także samych farb i urządzeń obsługiwanych w lakierniach. Systemy automatyczne już dawno zyskały popularność równą, a może nawet większą niż te manualne. Najczęściej wykorzystują one dysze poruszające się wertykalnie lub horyzontalnie w linii prostej, kwestią czasu było jednak usprawnienie maszynerii tak, aby bez przeszkód można ją było wykorzystać do o wiele bardziej precyzyjnych projektów. Nie dziwi więc obecność jednostek robotycznych z ruchomymi ramionami w przemysłowych lakierniach – zwłaszcza tych przemysłu motoryzacyjnego. Ich działanie i budowa od lat są udoskonalane, dzięki czemu możemy spodziewać się jeszcze efektywniejszych rozwiązań w najbliższych latach. Co potwierdzają urządzenia pracujące wieloosiowo z szerokimi możliwościami dostosowywania ich do wymagań procesu.

Działanie ramion jednostek robotycznych

Roboty przemysłowe są wykorzystywane na szeroką skalę od lat, w kwestii malowania proszkowego nadal jednak nie stanowią popularnego wyposażenia lakierni. Wyjątek stanowią fabryki motoryzacyjne, które tworzą jeden z największych rynków odbiorców tego typu rozwiązań. Wyraźnie zauważyć jednak można rosnące zainteresowanie robotami także w zakładach lakierniczych związanych z innymi branżami. Wynika ono z optymalizacji procesu nakładania powłoki pod względem precyzji oraz ekonomii. Działanie automatycznego ramienia programowane jest w zależności od elementów poddawanym lakierowaniu. Nie musi ono odbywać się bezpośrednio przy stanowisku pracy z wykorzystaniem fizycznego modelu, ponieważ wystarczy odpowiednie oprogramowanie i cyfrowy odpowiednik wybranego modułu. Umożliwia to wielokrotne modyfikacje i testy działania bez konieczności zużywania w ich trakcie farb.

Dodatkowe wyposażenie robota

Firmy zajmujące się projektowaniem maszyn przemysłowych oferują zarówno roboty do zróżnicowanych działań, jak i konstrukcje przeznaczone wyłącznie do malowania proszkowego. Te drugie charakteryzują się o wiele skuteczniejszym działaniem w tej dziedzinie i są przystosowane tak, aby usprawnić nie tylko samo malowanie, ale również przygotowanie do niego, a także czyszczenie. Nie posiadają wbudowanych dysz, dzięki czemu łatwo dopasować je do preferencji i wymagań firmy, a rozmontowywana konstrukcja stanowi duże ułatwienie w przypadku prac serwisowych lub naprawczych. Na rynku dostępnych jest też wiele rozwiązań umożliwiających ciągły nadzór nad działaniem urządzenia i bezpośrednią interwencję operatora. Coraz większa funkcjonalność robotów z czasem zachęci więc także właścicieli mniejszych zakładów lakierniczych do ich wykorzystania w swoich kabinach.