Blog - artykuły branżowe

Przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego

Technika malowania proszkowego wymaga szczególnej precyzji zarówno w kwestii nakładania farby, jak i wcześniejszego przygotowania sprzętu i materiału, który ma zostać zaimpregnowany. Metoda ta wykorzystuje siły elektrostatyczne, zaś sama farba ma zapewnić między innymi ochronę powierzchni przed korozją. Cały proces jest z tego powodu dość złożony i wymaga prawidłowej kolejności podejmowanych działań. Zanim w ruch pójdą pistolety do malowania proszkowego, powierzchnię należy odpowiednio przygotować po to, aby farba mogła właściwie przylgnąć do materiału. Co musimy wiedzieć, zanim przystąpimy do nakładania substancji?

Przygotowanie chemiczne powierzchni do malowania proszkowego

Malowana powierzchnia musi najpierw zostać dokładnie oczyszczona. Chodzi tu o wszelkie silniejsze zabrudzenia spowodowane osadzeniem się tłuszczu, oleju, rdzy lub pozostałości po wcześniej stosowanych środkach lakierniczych. Zaczynamy od mycia wstępnego z wykorzystaniem mieszanki wody i rozpuszczalników lub emulsji. Drugim etapem jest czyszczenie alkaliczne. Zanim rozpoczniemy impregnację w kabinienie do malowania proszkowego, należy zastosować określone procesy chemiczne dobierane w zależności od rodzaju powierzchni i jej przeznaczenia. Specjaliści wykonują na przykład fosforanowanie żelazowe w przypadku stali, chromianowanie do aluminium oraz fosforanowanie cynkowe do powierzchni stalowych ocynkowanych. Metoda z wykorzystaniem roztworów fosforanów może być wykonywana natryskowo lub zanurzeniowo. Dzielimy ją na dwie fazy. Pierwsza to wstępne mycie i właściwe fosforanowanie, natomiast druga – spłukiwanie. Ta technika chemicznego oddziaływania na powłokę doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia, zapewnia maksymalną przyczepność farby do powierzchni oraz wspomaga działanie antykorozyjne.

Przygotowanie mechaniczne powierzchni do malowania proszkowego

Wymienione wyżej procesy chemiczne to nie jedyny element przygotowania powierzchni. Równie ważne jest dokładne oczyszczenie materiału za pomocą środków mechanicznych. Użycie aplikatora do malowania proszkowego musi zostać poprzedzone obróbką strumieniowo-ścierną, czyli piaskowaniem. Kluczowe znaczenie ma tu prędkość przepływu powietrza, które wprawia w ruch cząstki ścierniwa. Ziarna oddziałują bezpośrednio na powierzchnię, dzięki czemu możliwe jest usunięcie zabrudzeń nieorganicznych, takich jak rdza, tlenki czy zaschnięte warstwy lakieru lub farby. W zależności od tego, jakiego rodzaju ścierniwa użyjemy, uzyskamy określony poziom chropowatości powierzchni. W metodzie piaskowania wykorzystuje się ścierniwa mineralne, takie jak kwarc lub soda, oraz niemineralne, czyli chociażby żużel czy śrut nierdzewny. Piaskowanie przeprowadza się zarówno na sucho, w komorze śrutowniczej, jak i na mokro. Odpowiednie przygotowanie powierzchni to podstawa, aby podjąć dalsze prace związane z malowaniem. Niedoczyszczony materiał nie zapewni właściwego przylegania farby, a w efekcie substancja nie będzie w stanie skutecznie jej chronić.