Blog - artykuły branżowe

Rola oprogramowania w analizie pomiarów

Kontrola parametrów związanych z powłoką i warunkami panującymi na linii lakierniczej jest jednym z najistotniejszych elementów działań w trakcie malowania proszkowego. Pozwala na uzyskanie dokładnych danych, dzięki którym możliwa jest eliminacja wielu błędów i zapewnienie nieskazitelnego efektu. Innowacyjne technologie oraz oprogramowanie związane ze zbieraniem i analizą tego rodzaju danych gwarantują precyzję, a także dostęp do wielu przydatnych funkcji. Obecnie stanowią więc niemal niezbędne wyposażenie w każdym profesjonalnym zakładzie. Archiwizacja i przetwarzanie informacji o procesie umożliwia usprawnienie działania linii, zwiększenie wydajności, jak również znaczące oszczędności. Możemy też coraz częściej natrafić na w pełni zautomatyzowane systemy, które ograniczają ingerencję z zewnątrz do minimum i gwarantują powtarzalność działań.

Oprogramowanie do zbierania i analizy danych

Podczas wyboru systemów do archiwizacji i analizy danych pomiarowych możemy wybierać spośród wielu opcji przeznaczonych do linii lakierniczych o różnych wielkościach, a także mających odmienne funkcjonalności. W przypadku lakierni przemysłowych najczęściej stosowane są instalacje wyposażone w kompatybilne urządzenia do pozyskiwania informacji na każdym etapie procesu bez ingerencji operatorów. Coraz częściej przyrządy pomiarowe podlegają pełnej automatyzacji i umieszczane są np. na robotycznych ramionach, co zapewnia powtarzalność w przypadku dużych partii detali. Niewielkie lakiernie nadal decydują się na tańsze manualne pomiary, które sprawdzają się o wiele lepiej przy pojedynczych elementach. Oprogramowanie musi być jednak wtedy zasilone danymi poprzez ich ręczne wprowadzenie, aby przystąpić do działań związanych z analizą.

Zalety korzystania z systemów analitycznych

Wykonywanie i archiwizacja pomiarów są niezwykle istotne od samego początku działania lakierni. Dzięki przechowywaniu ich wskazań i porównywaniu z kolejnymi danymi, w łatwy sposób można zlokalizować, na jakich etapach procesu wystąpiły nieścisłości. Korzystanie z oprogramowania znacząco ułatwia analizę. Nie chodzi jedynie o możliwość automatycznego kolekcjonowania danych, ale przede wszystkim o funkcje pozwalające na ich przedstawianie w formie wykresów, tabel i zestawień. Odpowiednie funkcje są też w stanie z najwyższą dokładnością wskazać sektor, w którym wprowadzenie zmian zaowocuje zwiększeniem wydajności lub oszczędnością materiału. Sam rodzaj działań również może być sugerowany, więc czas potrzebny na usprawnienia dotyczące efektywności linii skraca się w wyraźny sposób.