Blog - artykuły branżowe

Szybka zmiana koloru a wydajność produkcji

Każdy producent liczy na to, że jego linia produkcyjna będzie działała bez zarzutu, przynosząc jedynie zyski, a nie straty – to naturalne. Jednak w wydajność należy zainwestować, kupując odpowiedni sprzęt. Jeśli chodzi o malowanie proszkowe, jednym z czynników determinujących wybór konkretnego modelu kabiny malującej jest możliwość szybkiej zmiany koloru. Wyposażona w system automatycznego czyszczenia oraz centralny system ssący kabina to gwarancja najwyższej satysfakcji i wysokiej wydajności produkcyjnej. Najnowocześniejsze technologie proponowane przez markę Gema Switzerland GmbH to prawdziwy klucz do sukcesu – w zależności od wielkości linii produkcyjnej możliwe jest nawet kilkukrotne przyspieszenie działania zakładu.

Automatyzacja procesu zmiany koloru

Niektóre kabiny wymagają ingerencji operatora podczas zmiany koloru. Produkty marki Gema posiadają natomiast stożkowatą podłogę, dzięki czemu proszek jest nieustannie w obiegu, a co za tym idzie – kabina pozostaje czysta. W ten sposób wymiana koloru sprowadza się do uruchomienia odpowiedniego programu przez operatora, nie wymagając przy tym żadnego dodatkowego sprzątania ani wchodzenia do wnętrza urządzenia. Wystarczy zatem wybrać żądany program na wygodnym w obsłudze i przejrzystym ekranie, aby już po kilku chwilach móc malować kolejne elementy na zupełnie inny kolor. To naprawdę spore ułatwienie oraz duża oszczędność pracy.

Centrum proszkowe – serce urządzenia

Za powodzenie oraz szybkie przeprowadzenie całego procesu malowania odpowiedzialne jest centrum proszkowe. Dzięki niemu możliwe jest bezinwazyjne oczyszczenie dysz ssących, inżektorów oraz pistoletów. To tutaj pobierany jest także proszek – dzięki nowoczesnej technologii odzysku oraz zastosowania odpowiednich urządzeń ssących możliwe jest pobieranie farby prosto z oryginalnych kartonów o wadze 25 kg, co również znacząco wpływa na poprawę wydajności procesu. Urządzenia zapewnia równomierne wydatkowanie farby, a także informuje operatora, gdy proszek się kończy. Stosowanie tych rozwiązań pomaga zwiększyć i utrzymać na bardzo zadowalającym poziomie wydajność produkcji.