Blog - artykuły branżowe

Urządzenia do kontroli grubości powłoki malarskiej

Z punktu widzenia wydajności oraz efektywności procesu określenie grubości powłoki malarskiej jest elementem kluczowym. Otóż naniesienie zbyt cienkiej warstwy farby nie zabezpieczy malowanego materiału w odpowiedni sposób i grozić może jego zbyt szybkim zużyciem oraz pokryciem się korozją. Z kolei nałożenie zbyt grubej powłoki równa się generowaniu zupełnie niepotrzebnych kosztów. Jak zatem ustrzec się podstawowych błędów i zyskać pewność co do wykorzystania odpowiedniej ilości farby proszkowej? Najlepszym znanym obecnie sposobem jest profesjonalny pomiar powłoki dokonywany za pomocą odpowiedniego sprzętu. Dzięki niemu można bardzo precyzyjnie określić nie tylko grubość nałożonej warstwy, ale również potencjalne jej zużycie oraz okres trwałości. Istnieje kilka rodzajów urządzeń dostosowanych do wykonywania pomiarów na różnych materiałach.

Zalety wykonywania pomiaru powłoki

Stosowanie innowacyjnych technik pomiarowych niesie ze sobą szereg zalet, do których możemy zaliczyć przede wszystkim oszczędność. Otóż tradycyjne metody pozwalały dokonywać pomiarów dopiero w kilka godzin po nałożeniu farby, co wiązało się z koniecznością nakładania tzw. nadwyżki bezpieczeństwa. Nowoczesne urządzenia umożliwiają z kolei sprawdzenie jakości powłoki jeszcze przed utwardzeniem, dzięki czemu możliwe jest szybkie dokonanie poprawek, a co za tym idzie – zaoszczędzenie nawet do 30% materiałów. Co więcej, wykonana przy użyciu nowoczesnego sprzętu kontrola grubości powłoki w żaden sposób nie ingeruje ani w pomalowany materiał, ani w samą farbę, a więc nie naruszaj ich struktury. Dzięki temu kontrolę można wykonywać bez obaw o uszkodzenie świeżo malowanej powierzchni.

Najlepsze urządzenia pomiarowe

Zasadniczo najbardziej wygodnymi oraz efektywnymi urządzeniami są mierniki bezdotykowe. Tego typu technologie pozwalają dokonywać bardzo precyzyjnych pomiarów jeszcze na etapie produkcji, co zdecydowanie usprawnia sam proces oraz eliminuje ryzyko wystąpienia błędów. Nawet jeśli takie się pojawią, można je bardzo szybko skorygować. Dzięki temu automatycznie zdecydowanie zmniejsza się liczbę występowania wadliwych części, a co za tym idzie – również możliwość pojawienia się potencjalnych strat finansowych. Urządzenia do wykonywania bezdotykowych pomiarów ustanawiają zupełnie nowy standard w przemyśle, który pozwala optymalizować proces produkcyjny i oddawać w ręce klientów produkty o zdecydowanie wyższej jakości niż dotychczas. Jak zatem widać, zyskuje na tym każdy – zarówno właściciele lakierni, jak i ich odbiorcy.