Blog - artykuły branżowe

Wybieramy sprzęt do malowania proszkowego

Czym jest malowanie proszkowe, nie trzeba chyba tłumaczyć – gdyby jednak ktokolwiek miał w tej kwestii wątpliwości, odsyłamy do wcześniejszych wpisów na naszym blogu, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat właściwości oraz przebiegu samego procesu. O ile jednak wiedza ta jest dość łatwa w przyswojeniu, o tyle z wykorzystaniem jej w praktyce może już bywać różnie. Kłopoty może na przykład sprawiać dobór odpowiedniego sprzętu, gdyż poszczególne rozwiązania powinny być dostosowane bezpośrednio do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Zanim więc wybierze się urządzenia do malowania proszkowego, należy dobrze się zastanowić, jakiego rodzaju pracę zamierza się wykonywać. Swoimi potrzebami wystarczy podzielić się ze sprzedawcą akcesoriów lakierniczych, który bez wątpienia pomoże dobrać odpowiedni sprzęt.

Kryteria wyboru sprzętu do malowania

Aby dokonać właściwego wyboru, należy w pierwszej kolejności określić własne potrzeby. Warto się zastanowić, czy preferujemy raczej automatyczny, czy może manualny sposób nakładania farby. Czy interesuje nas malowanie dużych, czy raczej niewielkich przedmiotów. Który rodzaj proszku wybieramy – epoksydowy czy poliestrowy. Ważne jest też to, z której metody będziemy korzystać – elektrostatycznej czy elektrokinetycznej. Te wszystkie niuanse decydować będą o tym, jaki sprzęt do malowania proszkowego będzie dla nas najlepszy. Przykładowo, wybierając rodzaj pistoletów, warto kierować się własnym doświadczeniem – osoby początkujące powinny postawić raczej na urządzenia automatyczne, ponieważ te sterowane ręcznie wymagają umiejętności kalibracji oraz dużej precyzji w nakładaniu farby na malowany materiał.

W co jeszcze wyposażyć linie lakiernicze?

Niezależnie od ich rodzaju pistolety do malowania proszkowego są dosyć oczywistym elementem wyposażenia każdej lakierni. Nietrudno się jednak domyślić, że nie są one jedynym sprzętem, jaki należy zakupić, aby w pełni wyposażyć swoje linie lakiernicze. Otóż równie istotne będą tutaj też myjnie natryskowe, suszarnie, kabiny oraz piece polimeryzacyjne. Dobrane we właściwy sposób pozwolą na sprawną obsługę produkcyjną. Nie należy jednak zapominać o zdecydowanie mniej oczywistych, ale szalenie istotnych akcesoriach, które pomogą przygotować materiał do malowania oraz utrzymać całe linie we właściwej kondycji. Mowa tu, rzecz jasna, o rozmaitych szlifierkach, gąbkach czy ściereczkach, a także o substancjach odtłuszczających, rozpuszczalnikach czy środkach antykorozyjnych. Niekiedy warto także zaopatrzyć się w specjalne piaskarki.