Blog - artykuły branżowe

Zastosowanie farb proszkowych w przemyśle architektonicznym

Niewątpliwym atutem malowania proszkowego jest fakt, że zapewnia ono doskonałe krycie powierzchni, wykazując jednocześnie odporność na korozję. Dodatkowo gwarantuje nienaganny, estetyczny wygląd, co jest wielką zaletą dla przemysłu architektonicznego. Zastosowanie tego typu lakiernictwa sprawdza się szczególnie podczas powstawania budynków, w których okolicy występuje znaczne zanieczyszczenie powietrza. Ponadto, farby proszkowe, ze względu na swoje właściwości, które są bardziej przyjazne środowisku, niż natryskowe są coraz częściej wybierane, jeżeli chodzi o malowanie różnego rodzaju elementów konstrukcji budowlanych. Sprawia to, że pomiędzy branżą lakierniczą a pojawiającymi się trendami w architekturze istnieje pewien związek.

Nowe trendy w kolorystyce a lakiernictwo

Bez wątpienia zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań, jeżeli chodzi, o malowanie proszkowe ma znaczenie pod kątem wykorzystania ich w branży architektonicznej. Dzięki możliwości szybkiej zmiany barwy, jaką zapewnia taki proces oraz odpowiedniemu doborowi jego parametrów, następuje zmniejszenie ilości proszku w recyrkulacji. W wyniku tego skracany jest czas niezbędny do zmiany koloru, a także zwiększa się wydajność. Nowoczesne technologie, które mają wpływ na usprawnienie procesów lakierniczych, oddziałują też na tworzenie budynków, ponieważ dają wiele możliwości projektowych. Obiekty spełniają konkretne funkcje, dlatego na architektów oraz projektantów nakładane są restrykcje dotyczące konstrukcji poszczególnych elementów, aby odbiór wizualny przestrzeni był zgodny ze spełnianą przez nie funkcją, normami branżowymi i zasadami bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o wykończenie, metoda malowania proszkowego doskonale współgra również z tworzeniem mniejszych części, np. bram czy balustrad, ponieważ istotna jest także przestrzeń, w jakiej powstają obiekty – w sytuacji, w której poszczególne komponenty zgrywają się z kolorystyką otoczenia, ma to wpływ na uzyskanie spójności wizualnej na danym obszarze. O doborze konkretnego zestawu barwnego dla segmentów architektonicznych decydują różne czynniki jak wspomniana funkcja obiektu, klimat oraz obecność sąsiednich nieruchomości. Kolorystyka odgrywa istotną rolę w budownictwie, ze względu na psychologię koloru i jego działanie na postrzeganie budynku, więc wkład nowoczesnych technik usprawniających nakładanie farby jest bardzo istotny do uzyskania zamierzonego efektu.

Nowoczesne projekty dzięki farbom proszkowym

W wyniku prostej modyfikacji kolorów farb producenci są w stanie sprawniej realizować zamówienia na elementy architektoniczne. Bardzo ważny jest dla nich czas wykonywania poszczególnych zleceń. Dzięki okrągłym kabinom, wyposażonym w opatentowane centralne systemy ssące można sprawnie zmienić barwę. Dodatkowo profesjonalne wykończenie powłoki lakierniczej z użyciem specjalistycznego sprzętu ma wpływ na sprawniejsze realizowanie zamówień. Konstrukcja systemów odpowiedzialnych za rozprowadzanie zapewnia najwyższą jakość pokrycia dla wszystkich rodzajów proszków. Istotny w tworzeniu nowych projektów, jest fakt, że architekci mają możliwość wykorzystania w nich specjalnych strukturalnych farb. Odcienie szarości w kontekście architektury oznaczają moc, indywidualizm i oryginalność, dlatego są rozchwytywane. Metaliczne barwy silnie oddziałują natomiast na psychikę konsumentów, którzy kojarzą przedmioty w tym kolorze z elegancją oraz formalnością. Przykłady te pozwalają dostrzec, że innowacje lakiernicze mogą być dla branży architektonicznej równie istotne, co te związane z pozostałymi technologiami wykorzystywanymi przez projektantów. Bez wątpienia malowanie proszkowe ma też znaczenie użytkowe – oznacza znakomitą ochronę przed korozją oraz łatwą pielęgnację, co istotnie zmniejsza koszty konserwacji, podwyższając tym samym wartość nieruchomości. W połączeniu z wysokiej jakości powłoką, nowymi rozwiązaniami kolorystycznymi oraz precyzyjnym wykończeniem daje możliwości zrealizowania oryginalnych pomysłów budowlanych.